Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işçi çalıştırılabilir mi?

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işçi çalıştırılabilir mi?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni tip corona virüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında milyonlarca işçiye Kısa Çalışma Ödeneği verildiğini açıkladı.

Bakan Selçuk'un verdiği bilgiye göre:

-'Kısa çalışma ödeneğiyle 3 milyon 50 bin 854 çalışana 4 milyar 855 milyon 413 bin 106 lira,

-Nakdi ücret desteğiyle 878 bin 614 çalışana 441 milyon 169 bin 757 lira,

-İşsizlik ödeneğiyle 591 bin 894 kişiye 730 milyon 894 bin 637 lira ödeme yapıldı.

Rakamlardan da anlaşıldığı gibi, milyonlarca çalışan bu süreçte Kısa Çalışma Ödeneği'nden faydalandı. Ancak son zamanlarda, kısa çalışma ödeneğine ilişkin usulsüzlük iddiaları da gündeme gelmeye başladı.

Çalışanlardan gelen şikayetlere göre, kısa çalışma ödeneği alan bazı işletmeler, çalışanlarını evlerinden veya ofisten çalıştırmaya devam ediyor.

Peki bu durum yasal mıdır? Yani kısa çalışma ödeneğinden faydalanan işçiler çalıştırılabilir mi?

Ücretsiz izne çıkartılan veya kısa çalışma ödeneğine başvurulan işçilerin bir kısmının evden, hatta işyerinde çalıştırıldığı iddia ediliyor.

İşyerinde fiilen kısa çalışma uygulanmamasına rağmen işçilere kısa çalışma ödeneği ödendiğinin tespit edilmesi halinde işveren ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalabalir.

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmek için işyerinde işin tamamen durması gerekmez, 3'te 1 oranında azalması da yeterlidir. Ancak, tam zamanlı çalışıldığı halde kısa çalışma ödeneği alınıyorsa, ya da kısa çalışma ödeneği alan çalışanlar tam zamanlı çalıştırılıyorsa, işverene yaptırım uygulanır.

Bu tür durumlarda, ödenen kısa çalışma ödeneği faiziyle işverenden geri alınır.

 

 

 
 
Bu makale 123 kez okundu