Kurban Bayramı'nda çalışanların ücret ve izin detayları!

Kurban Bayramı'nda çalışanların ücret ve izin detayları!

Bayram tatillerinde yapılan çalışmalar için İş Kanunu'nda düzenlemelere yer verilmiştir. Söz konusu düzenlemelere göre, işveren bayram tatilinde çalıştırdığı personeli için zamlı ücret ödeyecektir. Bazı durumlarda, tatil günlerinde yapılan çalışmalar için sonradan izin verilmesi gündeme gelebiliyor. Ancak bu bayram tatilleri için geçerli değildir. İşveren bayram tatilinde yapılan çalışma için mutlaka zamlı ücret ödemek zorundadır.

İKİ KAT ZAMLI ÖDENİR

Bayram tatili süresince çalışan işçilere ne kadar ücret ödenir? Bayram tatili günlerinde çalışan işçilere normal zamanda elde edilen ücretin iki katı tutarında ücret ödenir. Bir aylık brüt ücret 30 güne bölünür. Ve günlük ücret iki ile çarpılarak bulunan bedel, işçinin bayram mesaisi için alacağı tutarı gösterir. Peki hangi günleri kapsar? Zamlı ücret, kurban bayramı dikkate alınırsa 4 günlük bayram tatili ile arife gününün öğleden sonrası için geçerlidir.

'BAYRAM GÜNÜ İŞE GELMİYORUM' DENİLEBİLİR Mİ?

Herkes bayramda tatil yaparken çalışmak zordur. Özellikle, bayram tatilinin tamamını kapsayan durumlarda çalışmak daha zor gelir. Peki çalışanlar, bayram tatilinde çalışmak istemiyorum, diyebilir mi? Genel çerçeve hükümler doğrultusunda bir işçi bayram tatillerinde çalışmaya zorlanamaz. Ancak bir de özel hükümler vardır. Yani işverenin çalışanı işe alırken imzalattığı sözleşmeler var. Bu sözleşmelerde, eğer 'bayram tatillerinde işe gelineceğine' yönelik bir hüküm varsa, çalışan bayram tatilinde de çalışmak zorundadır. Peki, işverenin talebine rağmen işçi bayram tatilinde işe gelmezse ne olur? Bu tür durumlarda çalışan suçlu olur. İşveren isterse üst üste iki veya 3 gün işe gelinmediği şeklinde bir tutanak tutabilir. Bu tür tutanaklar ise çalışanların tazminatsız olarak işten atılmalarının önünü açacaktır. Dolaysıyla, sözleşmede bu yönde bir hüküm bulunuyorsa, çalışanlar işverenin talebi üzerine bayram tatillerinde mutlaka işe gelmek zorndadır.

RESMİ TATİL YAPILAN GÜNLER HANGİLERİDİR?

2429 sayılı kanuna göre;
1- 1923 yılında Cumhuriyet’in ilan edildiği 29 Ekim günü ulusal bayramdır. Ulusal bayram 28 Ekim günü saat 13.00’ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.
2- Resmi bayram günleri, 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs günü Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos günü Zafer Bayramıdır.
3- Dini bayramlar, Ramazan Bayramı (Arife günü saat 13.00’ten itibaren 3,5 gündür) ve Kurban Bayramı’dır (Arife günü saat 13.00’ten itibaren 4,5 gündür).
4- Resmi tatiller 1 Ocak günü yılbaşı tatili, 1 Mayıs günü Emek ve Dayanışma Günü ve 15 Temmuz günü Demokrasi ve Milli Birlik Günü tatilidir.

Ulusal, resmi ve dini bayram günleri ile yılbaşı günü, 1 Mayıs günü resmi daire ve 15 Temmuz günü Demokrasi ve Milli Birlik Günü kuruluşlar tatil edilir. Eskiden beri uygulanan resmi tatil günlerine, 1 Mayıs günü 2009 yılında eklenmiş, 15 Temmuz’da ise 2016 yılında eklenmiştir.

 

 
 
Bu makale 1639 kez okundu