İşçi 1 Mayıs'ta çalıştırılabilir mi?

İşçi 1 Mayıs'ta çalıştırılabilir mi?

1 Mayıs çalışanlar açısından büyük önem taşır. Çünkü bir anlamda 1 Mayıs işçilerin tatili olarak kabul edilir. Türkiye'de de 2009 yılından bu yana resmi tatil olarak kabul edilen bu günde işçiler sokaklara inmekte ya da çeşitli toplantı ve etkinliklerle 1 Mayıs'ı kutlamaktadır.

Peki işçiler resmi tatil olan 1 Mayıs'ta çalıştırılabilir mi? Veya çalışmaya zorlanabilir mi?

Bu sorunun cevabı evettir. Ancak burada bir kriteri yerine getirmek gerekiyor. İşçinin rızasını almak…

Çünkü, ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışılması için işçinin onayının alınması şarttır. İş Kanunu, bu günlerde işçinin dinlenmesini istemiş hatta dinlenen işçilere de ücretinin ödenmesini hüküm altına almıştır.

Bazı durumlarda ise işin yürümesi gerekiyor. Tatil günlerinde dahi söz konusu işletmenin açık kalması ve faaliyetlerini sürdürmesi zorunlu oluyor. Bu tür durumlarda mevzuat, 1 Mayıs'ta işçilerin çalışmasına imkan tanımıştır. Bu şekilde bir çalışma olduğunda işçi, hem çalışmadan alacağı ücreti hem de çalıştığı için alacağı ücreti hak kazanacaktır. Yani 1 Mayıs'ta yapılacak çalışma karşılığında 2 günlük yevmiye ödenecektir.

Burada önemli olan işçinin 1 Mayıs'ta çalışmaya razı olup olmadığıdır. Bu durum da, iş sözleşmesi ile hüküm altına alınır. İşçinin işe girerken imzaladığı iş sözleşmesinde, 1 Mayıs gibi resmi tatillerde çalışıp çalışmayacağına ilişkin hüküm varsa, bu hüküm doğrultusunda işlem yapılır. İş sözleşmesinde, bu yönde bir hüküm yoksa işveren, ilerleyen yıllarda da çalışandan çalışma konusunda imza alabilir. Dolaysıyla, işçi resmi tatillerde ücreti karşılığında çalışmak zorundadır.

Aksi takdirde 1 Mayıs'ta çalışmak zorunda olduğu halde çalışmayan işçinin bu fiili, işçinin mazeretsiz devamsızlığı şeklinde değerlendirilebilir. Ve olumsuz bir takım sonuçlara yol açabilir.

2019 RESMİ TATİL GÜNLERİ İSE ŞÖYLE:

1 Ocak Yılbaşı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
3 Haziran Ramazan Bayramı Arifesi
4 Haziran Ramazan Bayramı 1.gün
5 Haziran Ramazan Bayramı 2.gün
6 Haziran Ramazan Bayramı 3.gün
15 Temmuz Demokrasi Bayramı
10 Ağustos Kurban Bayramı Arifesi
11 Ağustos Kurban Bayramı 1.gün
12 Ağustos Kurban Bayramı 2.gün
13 Ağustos Kurban Bayramı 3.gün
14 Ağustos Kurban Bayramı 4.gün
30 Ağustos Zafer Bayramı
28 Ekim Cumhuriyet Bayramı Arifesi
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

 
 
Bu makale 1893 kez okundu