1 Ocak'ta çalışanlar dikkat! Çifte ücret alma hakkı var...

1 Ocak'ta çalışanlar dikkat! Çifte ücret alma hakkı var...

Öncelikle 2019 yılının tüm çalışanlara sağlık, mutluluk ve bol kazançlar getirmesini diliyoruz. Çalışanların geleneksel adetlerinden birisi de yeni yıla girerken o yıl resim tatillerin hangi günlere denk geldiğini kontrol etmektir. 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim gibi tek günlük resmi tatil günlerinin Pazartesi ve Cuma günlerine rastlaması veya Ramazan ve Kurban Bayramı günlerinin hafta içine denk gelmesi çalışanların tatillerinin uzamasını sağlar. Bu nedenle çalışanlar daha yılın başında resmi tatillerin hangi günlere geldiğini defalarca bakarlar.

1 Ocak resmi tatili de bu günlerden birisidir. 1 Ocak günü Pazartesi veya Cuma gününe gelmediği için çalışanlar bu günü 3 günlük tatile dönüştüremedi. Ancak, 31 Aralık gününü yıllık izinden alan çalışanlar yılbaşı tatilini 4 güne çıkardı. 1 Ocak Salı günü ise resmi tatil olacak. Ancak bazı çalışanlar ise bugünü de çalışarak geçirecekler. Böyle günlerde çalışmak için muvafakati alınmış çalışanlar, çalışmaları karşılığı günlük ücretlerini aldıkları gibi, bir de resmi tatil gününde çalışmış olmaları karşılığı bir de tam gün ücreti elde ederler. Yani resmi tatil gününde çalışan bir işçi 2 günlük ücretine hak kazanır.

İŞÇİNİN RIZASI ŞART!

Resmi tatil günlerinde işçilerin çalıştırılması rızaya bağlıdır. Yani işçiler resmi tatil günlerinde zorla çalıştırılamaz. Bir başka ifade ile resmi tatil günlerinde işçinin muvafakati alınmadan çalıştırılması söz konusu olamıyor. İşçinin bu konuya rıza gösterdiğine dair muvafakat her yıl başında alınmalıdır.

İşveren, işçinin resmi ve dini tatillerde çalışmaması durumunda işçiyi işten çıkartamaz. Eğer işveren, bu sebeple işçinin iş akdine son vermiş ise işçinin tüm tazminat haklarını ödemek zorundadır. İşçi, bu sebeple yapılan fesihlerde işverene, işe iade davası da açabilir.

İşçi, resmi ve dini tatillerde çalışmasına rağmen işverenden herhangi bir ücret almıyor ise işçi, tek taraflı olarak iş akdini derhal feshedebilir. Bu tatillerdeki çalışma sonucu işçinin hakkını ödemeyen işveren, yasalara, iyiniyet ve ahlak kurallarına açıkça aykırı hareket etmiş sayılır. Bu tür durumlarda işveren mahkeme huzurunda haksız duruma düşmektedir. Çalışanlar 5 yıllık dönem içinde resmi tatillerde yapılan çalışmaların karşılığını talep edebilirler.

 
 
Bu makale 3067 kez okundu