Anasayfa » İşveren » Yanlışlıkla 10 TL eksik bildirmenin cezası 1773 TL olur mu?

Yanlışlıkla 10 TL eksik bildirmenin cezası 1773 TL olur mu?

Yanlışlıkla 10 TL eksik bildirmenin cezası 1773 TL olur mu?

Tarih :
Yanlışlıkla 10 TL eksik bildirmenin cezası 1773 TL olur mu?
Untitled Document

SGK'NIN KESTİĞİ CEZALARDA ADALET YOK!

Okurumuz Abdullah Bey soruyor. Bir işçinin 1075 TL olan ücretini 1065 TL bildirdim diye SGK müfettişleri 1773 TL ceza kesmişler. Yanlışlıkla 10 TL eksik bildirmenin cezası 1773 TL olur mu?
Olur Abdullah Bey olur. Değil 10 TL, 1 TL eksik bildirmiş olsaydınız dahi, 1773 TL cezayı yine kesmişti SGK.

Kanunsuz ceza olamayacağından, bu ceza da Kanuna göre kesilmiş elbette. Hem de sosyal güvenlik reformu olarak adlandırılan 5510 sayılı Kanuna göre. Bu Kanunda, işçilerini kayıt dışı olarak çalıştırdığı tespit edilenlere de işçilerinin ücretini eksik bildirdiği tespit edilenlere de iki asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanacağı belirtilmiş.

Kanun koyucu böyle buyurunca, işçisini sigortasız olarak çalıştırana da, 5000 TL ücret alan işçisini asgari ücret üzerinden bildirene de, Abdullah beyin yaşadığı durumda olduğu gibi, işçisinin ücretini yanlışlıkla 10 TL eksik bildirene de 1773 TL ceza kesiyor SGK. Yani üçünü de aynı kefeye koyup, üçünü de aynı suçu işlemiş sayıyor.

Bunlar da bir tarafa, ceza tutarı bildirge başına iki asgari ücret ile sınırlı tutulduğundan, işçisinin ücretini yanlışlıkla 10 TL eksik bildiren Abdullah bey ile 50 hatta 100 tane kaçak sigortalı çalıştıran kişi bile aynı suçu işlemiş sayılıyor ve aynı cezaya layık görülüyor bu Kanunda.

Sevgili okurlar,

Ceza hukukuna göre, kesilecek olan cezaların birincisi adil olması, ikincisi suçun ağırlığı ile eşit orantılı olması gerekiyor.

Şimdi soruyorum sizlere. İşçisinin ücretini yanlışlıkla 10 TL eksik bildiren Abdullah beye kesilen 1773 TL cezanın adil olduğunu veya işlemiş olduğu suçun ağırlığıyla eşit orantıda olduğunu düşünebilir misiniz?
Ben düşünemiyorum da.

Bu ceza 5510 sayılı Kanundan önce de böyleydi, şimdilerde de böyle. Yani sosyal güvenlik reformu olarak adlandırılan 5510 sayılı Kanun, bu tuhaf cezada hiçbir değişiklik yapmamış.

Madem 5510 sayılı Kanun, reform niteliğinde bir Kanun. Nerede kaldı o zaman bu kanunun reform olma özelliği. Reform dediğin reform gibi olmalı. Öyle değil mi?

Adaleti sağlamalı, eksiklikleri gidermeli.. 50 tane sigortalısını kaçak çalıştıran bir kişi ile işçisinin ücretini yanlışlıkla 10 TL eksik bildiren Abdullah beyi de aynı kefeye koymamalı.

Abdullah Beye gelince,

Maalesef bu ceza 5510 sayılı Kanuna göre uygulanmış ve usulüne uygun kesilmiş bir ceza. Size bu cezayı itiraz etmeden ve tebliğ ettiğiniz tarihten itibaren 15 gün içinde ödemenizi tavsiye ederim. O takdirde SGK, cezada % 25 bir indirim yapacağından 1773 TL yerine 1329,75 TL ödersiniz.Selim KAYAOĞLU


Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler