Anasayfa » İşveren » SGK'dan işverenlere uyarı

SGK'dan işverenlere uyarı

SGK'dan işverenlere uyarı

Tarih :
SGK'dan işverenlere uyarı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı  Mehmet Selim Bağlı, SGK'nın işçi ve işverenlerden aldığı primlerle yürüyen bir  kurum olduğunu belirterek, "Eğer primlerini tahsil edemezse emekli maaşı  ödemekte, sağlık harcamaları finansmanı konusunda sıkıntı yaşayacaktır." dedi. 

Bağlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik  Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun talimatıyla bütün üst düzey personelin 31 ilde  "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun"u işveren ve  sigortalılara anlattığını söyledi.

 Kurum olarak amaçlarının borcu olanlara bu kanunun fırsatlarını ve  imkanlarını tanıtıp anlatmak olduğunu belirten Bağlı, "6736 sayılı Kanun'la hem  Maliye'nin hem de SGK'nın alacakları yeniden yapılandırmaya tabi tutuldu. Bu  kanunla 67.7 milyar tutarındaki alacaklarımız yeniden yapılandırmaya tabi  tutuldu. Sosyal Güvenlik Kurumuna bir şekilde borcu olan 9 milyon 66 bine yakın  borcu olan vatandaşlarımız söz konusu. Yani söz konusu kanun 10 milyona yakın  insanı ilgilendiren bir kanun ve bu insanlara ödeme konusunda ciddi kolaylıklar  sağlanmaktadır." dedi.

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun kendilerine  "Mutlaka ama mutlaka bütün sigortalılar bu yapılandırmadan haberdar edilecek ve  iyi bir organizasyonla herkese bu kanunu anlatacaksanız." şeklinde talimat  verdiğini aktaran Bağlı, şöyle devam etti:

 "Sayın Bakanımızın bizzat kendisi de bu işin tanıtımını üstlenmiş  durumda. Bakan yardımcımız, müsteşarımız, İŞKUR Genel Müdürümüz ve ben farklı  illerde bu yapılandırmayı işverenlerimize, sigortalılarımıza tanıtmak için  seferber olmuş durumdayız. Yani alacağımız bulunan her vatandaşımıza  ulaşabilirsek bu kanundan azami bir şekilde istifade etmiş oluruz."

 "Prim tahsilatında başarılı olmamız gerekiyor"

 Bağlı, kanunu çıkarma amacının, hem vatandaşları rahatlatmak, hem de  SGK ve Maliye Bakanlığının tahsil kabiliyetini arttırmak olduğunu belirterek,  bunu gerçekleştirebilmek için de iyi bir tanıtım yapmaları gerektiğini dile  getirdi.

 Kanun sayesinde alacaklarının önemli bir kısmını tahsil etmeyi  hedeflediklerini belirten Bağlı, şunları kaydetti:

  "SGK işçi ve işverenlerden aldığı primlerle yürüyen bir kurum. Eğer  primlerini tahsil edemezse emekli maaşı ödemekte sıkıntı yaşayacak, sağlık  harcamaları finansmanı konusunda sıkıntı yaşayacaktır. Bu da vatandaşlarımıza  olumsuz yansıyacaktır. Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve Bakanımızın bize  verdiği talimata göre vatandaşın memnuniyetini en üst seviyede tutmamız  gerekiyor. Bunun için de prim tahsilatında başarılı olmamız gerekiyor."

Bağlı, yapılandırma için müracaat tarihinin 31 Ekim'de sona erdiğini  hatırlatarak, bu tarihe kadar tüm borçlulara ulaşmayı hedeflediklerini sözlerine  ekledi.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler