Anasayfa » Kamu » Yılbaşında Zam Beklerken Bazı Memurların Maaşı Düşecek

Yılbaşında Zam Beklerken Bazı Memurların Maaşı Düşecek

Yılbaşında Zam Beklerken Bazı Memurların Maaşı Düşecek

Tarih :
Yılbaşında Zam Beklerken Bazı Memurların Maaşı Düşecek

Devlet memurlarının aylık ücretlerine 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli %3 oranında artış yapılacak olmasına rağmen, bazı memurların aylık net maaşı azalacak.

2015 yılında imzalanan Toplu Sözleşme hükümleri gereği, kamu çalışanlarının aylık ücretlerine 1/1/2017 tarihinden geçerli olarak %3 oranında zam yapılacak ve 2016 yılının ikinci altı aylık döneminde enflasyon oranının %5’den fazla çıkması durumunda, fazla çıkan kısım %3’lük maaş zammına ilave edilecek. Öte yandan, asgari ücrete yapılacak zam miktarına bağlı olarak asgari geçim indiriminde artış görülecek.

Kamu çalışanlarının yeni yıla ilişkin maaş artış düzenlemesi bu şekilde iken, çalışanların otomatik olarak bireysel emeklilik planına dahil edilmesine ilişkin düzenleme de 1/1/2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Bireysel emeklilik sitemine dahil edilecek olan memurlardan (prime esas kazançlarından/emekli keseneğine esas matrahlarından) her ay %3 oranında “çalışan katkı payı” kesilecek.

1/1/2017 tarihinden geçerli maaş zammının ve aynı tarihten geçerli bireysel emeklilik katkı payının memur maaş hesabında kullanılması durumunda, bazı memurların aylık net maaşında artış yerine azalış olması da söz konusudur.

Bazı memurların maaşı düşecek

1/1/2017 tarihinden geçerli %3 oranında maaş zammı alacak olan memurların bireysel emeklilik planına dahil edilmesi durumunda, maaş zammının net maaşları ne kadar artıracağı konusunda bilgi olması bakımından, memurunyeri.com olarak örnek seçtiğimiz bazı unvanlara ilişkin bilgilere aşağıdaki tabloda yer verilmiştir.

Tablo hazırlanırken, enflasyon farkı zammı olmayacağını varsayılmış ve asgari geçim indiriminde görülecek olası artış da dikkate alınmamıştır. Öte yandan gelir vergisi oranı %15 olarak uygulanmıştır.

Benzer Haberler