Anasayfa » Kamu » Taşeron işçiler kadroya ne zaman alınacak?

Taşeron işçiler kadroya ne zaman alınacak?

Taşeron işçiler kadroya ne zaman alınacak?

Bakanlık tarafından yürütülen taşeron işçilerin kadroya alınması ile ilgili çalışmalar ne zaman son bulacak? Vatandaşların özellikle taşeron işçilerin merak ettiği soru olan ''taşeron işçilerin kadroya alınması'' ile ilgili her gün yeni bir haber gündeme geliyor. İşte merak edilen soruların cevaplarını ve detayları sizler için derledik..

Tarih :
Taşeron işçiler kadroya ne zaman alınacak?

Bir işin bir bölümünü, esas işi yapan kurum ya da kişiden alarak, o işi yapmaya başlayan kişi, kurum ya da firmaya taşeron adı verilir. Taşeron kavramını yasalarda “alt işveren” olarak geçmektedir. Taşeron iş yapan firmalarda çalışan işçilere taşeron işçi denir. Darbe girişimi sebebiyle taşeron işçilerin dört gözle beklediği taşeron işçilerin kadroya alınması çalışması aksadı. 

Taşeron işçilerin kadroya alınması konusunda devletin önde gelen isimleri tarafından yapılan açıklamalar bu haberimizde...

Bir işin bir bölümünü, esas işi yapan kurum ya da kişiden alarak, o işi yapmaya başlayan kişi, kurum ya da firmaya taşeron adı verilir. Taşeron kavramını yasalarda “alt işveren” olarak geçmektedir. Taşeron iş yapan firmalarda çalışan işçilere taşeron işçi denir. Bölümünde değil de işin asıl yürümesine yardımcı olan yan kollarda görevlendirilebilir. Örneğin bir askeri kuruluşun yemek organizasyonunu dışarıdan bir firma ile anlaşarak yapması, dışarıdan işi yapan yemek firması taşeron firma, firma adına çalışanlar ise taşeron işçilerdir.

Sayın Ahmet Davutoğlu’ nun Başbakanlık döneminde yaptığı; "Taşeron işçilerimizle kardeşlerimizle ilgili bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. Seçim vaatlerimizde asıl işlerde çalışanları kamuya alacağımızı söylemiştik. Çalışmalar asli asıl işlerde çalışan personelimizi kamuya alıyoruz, hayırlısı olsun. Vaatlerimiz arasında olmamasına rağmen adalet ve eşitlik gereği bir karar daha aldık. Yardımcı işlerde çalışan kardeşlerimiz için de hükümet olarak kamuya almaya kararlaştırdık. Böylece ister asıl iş olsun ister yardımcı iş olsun dışarıda kalan hiçbir taşeron işçi kalmayacak inşallah." Açıklaması ile başlayan taşeron işçilerin kadroya alınması konusu hala gündemde ve merak konusu.

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklama da ise kamu kurumlarındaki FETÖ unsurlarının temizlenmesinin ardından taşeron şirketlerin ele alınacağını ve sonrasında taşerona kadro konusunun gündeme geleceğini söyledi. Başbakan Binali Yıldırım hain darbe girişiminden birkaç gün önce taşeron işçilerin özel sözleşmeli personel statüsünde kamuda istihdamına ilişkin sürecin 2016 yılı sonuna kadar tamamlanacağını açıklamıştı. Darbe girişimi sonrasında başlatılan kamuda personel açığa alımı bittikten sonra taşeron işçilerin kamu görevlerine atamalarının yapılacağını da belirtti.

Bazı kurum ve kuruluşların maaş, sigorta ve prim gibi masraflardan kaçmak  

adına çalıştırmak istediği taşeron işçiler hakkında bu günlerde ne kadar aksaklıklar olsa da önemli gelişmeler meydana gelmekte, yapılan açıklamalara göre darbe girişiminin izleri silindikten ve kamuda yapılan açığa alınmalardan sonra ilk gündeme gelecek konulardan bir tanesi taşeron işçilerin kadroya alınması. Son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’ nun gündem hakkında bulunduğu açıklamalarda taşeron işçilerin kadroya alınması konusuna da değindi. Soylu, “Biz bu konuda geçmiş çalışmalarımızı önemli bir noktaya getirmiştik. Bir, iki konu kalmıştı. Bunu tekrar hükümetimizle ele alacağız. Bunu ele almaya tam zamanın geldiği bir dönemde, 15 Temmuz ile karşılaştık. Acil meselelerin gündemimizden kalkmasının ardından o konuyla ilgili de bir çalışma ortaya koyacağız” dedi.

Taşeron işçilerin kadroya alınması konusunda devletin önde gelen isimleri tarafından yapılan açıklamaların tümü taşeron işçileri sevindirecek nitelikte bu günlerde konu ile ilgili yeni açıklama ve düzenlemeler beklemekteyiz.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler