Anasayfa » Sigortalı » OHAL Özel Sektör Çalışanlarını Etkileyecek Mi?

OHAL Özel Sektör Çalışanlarını Etkileyecek Mi?

OHAL Özel Sektör Çalışanlarını Etkileyecek Mi?

Tarih :
OHAL Özel Sektör Çalışanlarını Etkileyecek Mi?

Güzel ülkemiz 15 Temmuz gecesi FETÖ terör örgütünün darbe girişimiyle karşı karşıya kalmıştır. Allaha şükür ki Başkomutan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ‘ın çağrısı ile vatan öz evlatları sokağa çıkarak bu darbe girişimini canları pahasına engellemişlerdir. Bu vesile ile şehitlerimize Allahtan Rahmet yakınlarına ve milletimize Allah sabırlar versin. Gazilerimizi de Allah acil şifalar versin inşallah.

Ohal uygulamasına sebep olan darbe girişimi ile alakalı kısa bir açıklamadan sonra gelelim asıl konumuza;

OHAL (Olağanüstü hal) nedir?

27 Ekim 1983 tarih 18204 sayı ile Resmi Gazete de yayınlanan 2935 sayılı Olağan Üstü Hal Kanunun amacı;

Kapsamı;

Yukarıda da Kanun maddelerinin amaç ve kapsamına baktığımızda ilgili Kanun maddeleri hükümlerinden bir veya bir kaçının görülmesi halinde Cumhurbaşkanının Başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu Milli Güvenlik Kurulu ‘nun konu ile alakalı görüşünü aldıktan sonra ülkenin tamamında yâda belli bir kısmında altı ayı geçmemek üzere OHAL ilan edebilme hakkına sahiptir.  

OHAL KAPSAMINDA ÖZEL SEKTÖR İŞÇİ ÇIKARTABİLİR Mİ?

Yukarıda belirmiş olduğum Kanun kapsamında 20.07.2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu’nun tavsiye kararı ile 3 ay süreyle Ülkemiz genelinde OHAL ilan edilmesine Bakanlar Kurulu Kararı 21.07.2016 tarihinde Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu durumda Ülkemizde ki OHAL’ in amacı FETÖ/PDY terör örgütü tarafından düzenlenen darbe girişimi ile demokrasiye, anayasal düzeni değiştirmeye, hukuk devletine, hak ve özgürlüklerin ortadan kaldırılması olan bu tehdidin ortadan kaldırılması için uygulandığını unutmamak gerekir. Kısaca OHAL devam ettiği sürece işçinin işverene olan işvereninde işçi olan yükümlülükleri aynen devam etmektedir. Belirttiğim üzere OHAL’in amacının FETÖ terör örgütü ile mücadele olduğunu aklımızın bir köşesine yazalım.

Olağanüstü hal devam ettiği sürece Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, olağanüstü halin gereklilikleri kapsamında Kanun hükmünde kararnameler çıkarabilmektedir. Çıkartılan bu KHK ler Resmi Gazete de yayınlanarak aynı gün TBMM onayına sunulmaktadır.

Bu açıklamalar eşliğinde 2935 sayılı OHAL Kanunun 11 inci maddesinde;

HULUSİ YİĞİT

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler