Anasayfa » İşveren » İşveren Teşviklerinde Devrim Niteliğinde Müjde

İşveren Teşviklerinde Devrim Niteliğinde Müjde

İşveren Teşviklerinde Devrim Niteliğinde Müjde

Tarih :
İşveren Teşviklerinde Devrim Niteliğinde Müjde

SGKREHBERİ

06111 kanun numarasıyla düzenlenen aylık prim ve hizmet belgesinde kayıtlı sigortalıların 4447 sayılı kanunun geçici 10 uncu maddesi uyarınca e-bildirge ekranından kontrolüne imkan sağlayan yazılım tamamlanarak SGK Tarafından işletime açıldı. Bu emniyet programı sayesinde işverenlerin tüm endişeleri ortadan kakmakta ve yersiz yararlanma nedeniyle yararlanılan teşviklerinde SGK ca istenilmesi de tarihe karışıyor.

Prim teşviklerinden yersiz yararlananlar hangi teşvikten, hangi dönemde ve hangi nedenden dolayı hata listesinde yer aldığına ilişkin bilgileri e-Bildirge programında yer alan “Prim Teşviklerinden Yersiz Yararlanılmış Dönemler” ekranından sorgulayabilmektedir.

Hal böyle iken, cari aya ait aylık prim ve hizmet belgelerinin tamamının onaylanmasının ardından 06111 kanun numarasından düzenlenen aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılardan dolayı 4447 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi uyarınca hatalı bildirim yapılıp yapılmadığının işverenlerce kontrol edilebilmesi için “Prim Teşviklerinden Yersiz Yararlanılmış Dönemler” linkine “Cari Dönemler”  başlıklı menü eklenerek işverenlere kontrol imkanı getirilmiştir.

Bu menü vasıtasıyla; işlem tarihi itibariyle hem aylık prim ve hizmet belgesi verme süresi hem de prim ödeme süresi sona ermemiş aylara ilişkin 06111 kanun numarasından verilen belgelerde kayıtlı sigortalıların kontrolü yapılabilecektir.

Yapılan kontrollerde işveren,

1-Bildirge verme süresi sona ermemiş aya ilişkin düzenlenen 06111 kanun numaralı bildirgede hata olması halinde ilgili aya ilişkin bildirge verme süresi sona ermeden e-bildirge üzerinden gerekli düzeltme işlemi yaparak hata listesine düşmeyecek, olumsuz sonuçlarla karşılaşmayacaktır.

2-Bildirge verme süresi sona ermiş ancak prim ödeme süresi sona ermemiş aya ilişkin düzenlenen 06111 kanun numaralı verilen bildirgede hata olması halinde ise işyerinin bağlı olduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/ merkezine başvurularak gerekli düzeltme işlemi yaparak, hatalı verdiği sigortalıları diğer teşvik numarası ile değiştirip 5 puandan yararlanabilecek.

Bu program sayesinde hem yersiz teşvikten yararlanmanın önüne geçilecek, hem de işverenlerin doğru işlem yapıp yapmadıklarını kontrol edebilecekler.  

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler