Anasayfa » Kamu » 2016 Trafik cezalarına af nereye ödenecek?

2016 Trafik cezalarına af nereye ödenecek?

2016 Trafik cezalarına af nereye ödenecek?

Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması kapsamında trafik cezaları da yeniden yapılandırma aşamasına giriyor. Peki trafik cezalarına af ne zaman, nereye ödenecek?

Tarih :
2016 Trafik cezalarına af nereye ödenecek?

Maliye Bakanı Naci Ağbal, mecliste görüşülen kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun düzenlemesinin detaylarını kamuoyu ile paylaştı. Belirlenen afların arasında trafik cezaları da yer alıyor.

Ceza affının 1000 lira altındaki borçları ilgilendirdiğini belirten Ağbal, "3,9 milyon vatandaşımızın borcu bin liranın altında. Bu da şunu gösteriyor; bizim yapılandırdığımız alacaklar bin liranın altında alacaklardan oluşuyor. Karayollarından usülsüz geçişlerden dolayı kesilen cezalar var. Bu cezalar da taksitle ödenebilecek." ifadesinde bulundu.

TRAFİK CEZASI AFFI NEREYE ÖDENECEK?

Trafik cezası affından faydalanmak isteyen vatandaşların öncelikle vergi dairelerine başvurmaları gerekiyor. Ardından başvuru sonucu belli olunca vergi dairelerinin belirlediği noktalarda taksitler halinde ödemelerini gerçekleştirmeleri öngörülüyor.

TRAFİK CEZASI AFFI NE ZAMAN ÖDENECEK?

Trafik cezalarının da dahil olduğu af dahilinde kararın yakın zamanda Resmi Gazete'de yayımlanması bekleniyor. Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından vatandaşlar ekim ayı sonuna kadar vergi dairelerine başvuruda bulunmalı. Ardından vergi borcuna yönelik kasım ayından itibaren, prim borçları ise aralık ayından itibaren taksitli ya da peşin bir şekilde ödenecek. Buna cezalar da dahil.

ÖDEMELER NASIL YAPILACAK?

Şu an öngörülen yapılandırma başvurularında 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitte ödeme seçeneği şeklinde sunulacak olması. 6 taksit için 1,08, 9 taksit için 1,12, 12 taksit için 1,16 ve 18 taksit için 1,24'lük katsayılı ile çarpılarak çıkan tutar taksit sayısına bölünüyor. Taksitler birer ay atlayarak ödeniyor.

 

Kaynak : Habertürk

Benzer Haberler