Anasayfa » Sigortalı » Bayramda çalışanlara fazla izin tüyoları

Bayramda çalışanlara fazla izin tüyoları

Bayramda çalışanlara fazla izin tüyoları

Tarih :
Bayramda çalışanlara fazla izin tüyoları

Özel sektör çalışanları devlet memurları gibi izin kullanmak yönünden pek şanslı değil. Özel sektörde çalışanlar bayramda çalışmak durumunda kalabiliyor. Peki bayram mesaisi yapanlar daha sonra fazladan izin kullanabilir mi? İşte cevabı.

Güneş gazetesi yazarı Arif Temir, özel sektör çalışanlarının bayram mesaisi ve izinleri hakkında köşesinde ayrıntılı bilgi verdi:

Dini bayramlarda çalışanlar ,memleketlerine veya ailelerinin yanına gidip yakınları ile bayramlaşmak hasret gidermek için bayram tatillerinin uzun olmasını isterler. Durum böyle olunca kamu kesiminde çalışanlar için hükümet bazı günleri idari tatil yapabiliyor. 

RESMİ BAYRAM TATİLİ ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARINI KAPSAMIYOR

Kamuda çalışanların bayram tatili 9 Haziran tarihli Başbakanlık Genelgesi ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memur işçi ve diğer personeller 4 Temmuz Pazartesi günü ile 8 Temmuz Cuma günü izinli sayıldı. Buna göre kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memur, işçi ve diğer personel hafta tatil ile birlikte ramazan bayramında 9 gün bayram tatili yapacaklar. 

Özel işyerlerinde çalışanların bayram tatili Başbakanlığın 9 Haziran tarihli bayram tatiline ilişkin genelgesi özel işyerlerini kapsamıyor.  Özel işyerlerinde çalışanlar 4 Temmuz Pazartesi günü ile 8 Temmuz Cuma günü çalışacaklar. Bayramı takip eden Cumartesi ve Pazar günleri de işyerinde hafta tatili kullanmayacaklarsa işçilerin çalışması gerekiyor. İşçiler işyeri uygulamasına göre bayram süresince de çalışmaya devam edebilirler. 

BAYRAMDA FAZLA İZİN KULLANMA TÜYOLARI

Özel işyerlerinde çalışanlara bayramda fazla izin kullanma tüyoları Özel işyerlerinde çalışanlar için de belirli şartlar altında bayram tatilini daha fazla kullanabilme yolları var. İşçilerin yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmıyor. Bu süreleri zin süresine ayrıca ekleniyor. Yıllık izin süresini bayram gününe denk getiren işçibayram süresi sonunda işbaşı yapıyor. Ramazan bayramında da bu kurala uygun izin kullanan işçiler bayram tatili süresini uzatmış olacaklar. Konuyu örneklerle açıklayalım. 

Örnek: Ali Bey,  Ramazan bayramı süresince işyerinde çalışması gereken bir işçi. 4 Temmuz Pazartesi günü  Ali Bey bir gün izin alırsa Ali Bey, bayram süresince izinli sayılacak ve 8 Temmuz Cuma günü işbaşı yapacak. Buna göre Ali Bey, 4 gün izin kullanmış olacak. 

Örnek: Ayşe Hanım,işyerinde bayramlarda çalışılmıyorsa ve Cumartesi ile Pazar günleri hafta tatili kullanılıyorsa, 8 Temmuz Cuma günü bir gün izin alırsa Ayşe Hanım 6 gün izinli sayılmış olacak.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler