Anasayfa » İşçiler (4a) » THY 150 çalışanını anında kapı önüne koydu, 104 sefer iptal edildi

THY 150 çalışanını anında kapı önüne koydu, 104 sefer iptal edildi

THY 150 çalışanını anında kapı önüne koydu, 104 sefer iptal edildi

Tarih :
THY 150 çalışanını anında kapı önüne koydu, 104 sefer iptal edildi

THY 150 çalışanını anında kapı önüne koydu, 104 sefer iptal edildi

Havacılık iş koluna grev yasağı getiren kanun teklifinin bugün TBMM’nin gündemine geleceği haberi üzerine Türk Hava Yolları’nda görevli kabin memurları eylem yaptı. THY eyleme katılan pesonelden 150'sinin görevine telefonla son verirken, gün içinde yapılması gereken 104 sefer iptal edildi. 100'e yakın sefer de gecikmeli olarak yapıldı.
Hava İş Sendikası Teşkilatlanma Sekreteri Kaya Sayın, hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada, THY yönetiminin yaklaşık 150 personeli telefonla arayarak görevden alındıklarını söylediği, ancak bunun hukuksuz olduğunu belirtti. İşverenin mücadeleyi kırmak için bu uygulamayı yaptığını belirten Sayın, şunları söyledi:

"THY uçuşta olan, hastanede olan ve görevdekilere bile telefon açıp 'iş akdinizi feshettik' diyor. Bu fesih talebi ancak yazılı bildirimle olur, telefonlarla sms'lerle olmaz. İşveren yükselen mücadeleyi kırmak için kasti olarak bu hukuksuz uygulamayı yapıyor. Biz bu konuda girişimde bulunan yöneticiler ve arayan kişi hakkında suç duyurusunda bulunacağız."

"THY UÇUŞ GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE ATTI"

Şu anda dış hatlarda yaklaşık 1500 personelin yasanın nasıl sonuçlanacağını beklediğini ileten Sayın, "Eylem gece 24.00'te bitecek. Ne olacağına daha sonra kaarr vereceğiz" dedi.

THY'nin uçuş güvenliğini tehlikeye atacak uyulamalar içine girdiğini anlatan Sayın, "Uçuş yetkisi olmayan teknisyenleri uçurmak istediler. Hatta bir grup uçtu. Ayrıca eksik kabin memuru ile uçuşlar yapıldığını tespit ettik. Bunlarla ilgili Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve uluslararası üst kuruluşlara bildirimde bulunacağız.

Hava İş Genel Sekreteri Mustafa Yağcı da işten çıkarma yönündeki iddialarla ilgili şunları söyledi.

“Arkadaşlarımızı yasal demokratik bir haklarını kullanıyorlar. THY’den birileri arkadaşlarımızı telefonla arayıp, yasadışı eyleme katıldıkları gerekçesi ile işten çıkarıldıklarını kendilerini söylüyor ki böyle bir işten çıkarma tebliği olamaz. Ancak biz şunu çok net söylüyoruz. Tek bir arkadaşımız dahi burnu kanarsa bu eylem süresiz hale gelir. Bu girişim başarılı eylemimizin işveren tarafından gölgelenmesi amacı ile yapılıyor”

THY ÇALIŞANLARI İŞ BIRAKTI, 104 SEFER İPTAL

THY ÇALIŞANLARI İŞ BIRAKIYOR

ALDIKLARI UÇAKLAR ELLERİNDE PATLAR

Ankara’da bulunan Hava-İş Genel Başkanı Atilla Ayçin ise iş yavaşlatma konumunda olan bine yakın kişinin olduğunu söyleyerek "Arkadaşlarımız Anayasal haklarını kullanıyor. Eğer işveren gayri yasal bir tutum içine girerse açık söylüyorum Türk Hava Yolları’nın aldığı uçaklar ellerinde patlar. Bir tek seferi bile yapamazlar. İnsanların en demokratik yasal haklarını kullanmalarına saygılı olsunlar" dedi.

"EYLEMİ SÜRESİZ YAPARIZ"

Öte yandan THY'deki eylemlerle ilgili Hava-İş, personele yeni bir mail gönderdi. Hava İş tarafından gönderilen mailde, Türk Hava Yolları’nın personele yönelik işten çıkarmaya yönelik tehditlerin devam ettiği sürece 03.00-24.00 saatleri arasında yapacakları eylemlerin süresiz bir şekilde devam edileceğini duyurdu.

'EYLEMİ DESTEKLİYORUZ'

Gökkuşağı Hareketi sözcülerinden Kaptan Pilot Bahadır Altan “THY tarafı bu eylemi kırmak için iş akitlerini feshetme yoluna gidiyor. Bu daha çok kabin görevlilerine yönelik bir durum… ‘Personelin kendisini uçuşa hazır hissetmeme’ hakkının kötüye kullanıldığını iddia ediyorlar. Kabin Hizmetleri Başkanlığı’ndan kabin memurları aranıyor ve eyleme katılan tüm personele bir korku yaratılıyor. Oysa bu meşru bir müdafaadır. Biz bu eylemi destekliyoruz” şeklinde konuştu.

104 SEFER İPTAL EDİLDİ

Yapılan eylem nedeniyle bugün iç ve dış hatlarda toplam 104 sefer iptal edildi. 100'e yakın seferde de gecikme yaşandı.

Hangi seferlerin iptal edildiği veya gecikme yaşandığına ilişkin bilgiler Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin internet sitesinden veya www.thyduyuru.com adresinden edinilebiliyor. Ayrıca THY'nin çağrı merkezlerinden de gerekli bilgiler alınabiliyor.

THY Basın Müşavirliği’nce konu ile ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Hava İş Sendikası yasadışı grev çağrısı yapmış, çalışanların bir kısmı bu çağrıya uymuştur. Bu nedenle uçuş operasyonlarında aksaklıklar yaşanmaktadır.Yolcularımızın en az etkileneceği şekilde iptaller yapılmaktadır. Yolcularımızın değişiklik talepleri herhangi ekstra maliyet olmaksızın gerçekleştirilecektir.

İNTERNET SİTESİ HACK'LENDİ

Grev kararının kaldırılmasına tepki gösteren bir grup, Türk Hava Yolları’nın (THY) resmi internet sitesini hackleyerek yasağı protesto etti. THY'nin internet sitesine sabah saatlerinden bu yana ulaşılamıyor.

OTELLERE GİTTİLER

Atatürk Havalimanı'ndaki iptaller nedeniyle uçuşu olan yolcuların büyük kısmı havalimanına gelmemeyi tercih etti. Gelenlerin bazıları alanda beklerken bazıları THY tarafından otellere yerleştirildi. Dış hat yolcuları biletlerini iptal ettirdikten sonra Türk Hava Yolları Hotel Desk’e geldi. Yolculara yemek ikramı da yapıldı.

BAKAN YILDIRIM: GEREKLİ ADIMLARI ATARIZ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, THY'deki iş bırakma eylemiyle ilgili yaşanan sorun vatandaşı perişan edecek noktaya geldiğinde, gerekli adımları atmaktan geri durmayacaklarını belirterek, “Bizim için vatandaşın rahatlığı, hizmete erişmesi her şeyin önünde gelir” dedi.

Sorunun kısa sürede giderilmesi temennisinde bulunan Yıldırım, “Grev yapmak bir hak arama olmakla beraber en son olarak başvurulacak yöntem olmalı. Bu konunun yasal altyapısı tamam mıdır? Değil midir? Onu araştırmamız lazım. Bildiğim kadarıyla grev süreci şimdi başlamamalı, bu biraz fiili bir durum. İşi bırakma da aynı sonucu doğurur, o bakımdan burada hukuki bir sorun ortaya çıkacağı muhakkak” diye konuştu.

Yolcuların ve vatandaşların mağdur olmaması konusuyla ilgilendiklerini dile getiren Yıldırım, “Elimizdeki gücü, yetkimizi insanları mağdur ve perişan etmek yönünde kullanırsak bu hiç de insani bir davranış olmaz. O bakımdan bir an önce bu sorunun sona ermesini bekliyoruz” dedi.

Kaynak : Hürriyet
Tüm memurları ilgilendiriyor! Tarih belli oldu, yazılar hazırlandı
Sağlıkçıların testi pozitif çıktı, hastane hizmete kapatıldı
Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Alım İlanı
Kovid-19'a yakalanan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov taburcu edildi
Krizi fırsata çevirdiler, ihracat yüzde 45 arttı
Bakan Kurum: Kaçak yapılar tespit edildi, tümü yıkılacak
26 Mayıs 2020'den önemli gündem başlıkları
4 İlde koronavirüs yeniden hortladı! Gevşeme pahalıya mal olabilir
Kilosu 150 liradan satılıyor, kadınlara ekonomik kazanç oldu
Su tahliyesi için girdikleri kuyuda zehirlendiler: 2 öldü
Dünyaca ünlü üç dev şirket corona virüse yenildi!
Sivas'ta rekor soğuk! 3 derece olarak ölçüldü
Öğretmenler 1 Haziran'da okula gelecekler mi?
Diyanet İşleri Başkanlığı Sözleşmeli 50 Personel Alacak
Euroleague ve Eurocup'ta sezon iptal
Yoğunluk oldu, şebekeler çöktü... Peki sorun kimde?
Bayram şekeri için ağlayan miniğin yüzünü, başkan güldürdü
Meclis üyesinin paylaştığı fotoğrafa korona cezası
Emekli memur vefat ederse, anne ve kızlarına ne oranda aylık bağlanır?

Benzer Haberler