Anasayfa » Sigortalı » Bayramda Çalışanlara Çift Maaş

Bayramda Çalışanlara Çift Maaş

Bayramda Çalışanlara Çift Maaş

Tarih :
Bayramda Çalışanlara Çift Maaş

Önümüzdeki hafta birçok çalışan bayram iznine ayrılacak. Bu yıl bayram tatili devlet memurları için 9 güne çıkartılırken özel sektör çalışanları için bu durum farklı. Bazı işlerde ya da işyerlerinde işin devamlılığı açısından çalışanların bayramda çalışması gerekmektedir. Peki bayramda çalışanların maaşları nasıl ödenir? Bayramda çalışanlar fazla mesai alır mı?

SGKREHBERİ- MEHMET ERBEY

Bayramda Çalışanların Maaşları

4857 Sayılı İş Kanununa göre bayramda çalışan sigortalıların çalıştıkları her gün için bir yevmiye tutarında ilave ücret almaları gerekmektedir. Diğer bir ifadeyle bayramdaki bir günlük çalışmasının karşılığı olarak kendisine iki günlük ücret ödenmesi gerekmektedir. Zamlı bu ücret arefe günü öğleden sonra yapılan çalışmayı da kapsamakta.

Örnek: Saatlik ücreti 5 T.L. olan Ali Bey bayramın 2. Ve 3. Günü toplam 12 saat çalışmıştır. Normal günlerde 60,00 T.L. alması gereken Ali Bey bayramdaki bu 12 saatlik çalışması karşılığı 120,00 T.L. alacaktır.

Aynı şekilde arefe günü öğleden sonra çalıştığı saat ücretinin de iki katı olarak ödenmesi gerekmektedir.

Bayramda Fazla Mesai Yapanların Durumu

Bilindiği üzere 4857 sayılı İş Kanununa göre günlük çalışma süresi 7,5 saat haftalık çalışma süresi ise 45 saattir. 45 saatin üzerindeki çalışmalar ise fazla mesaili çalışma olarak nitelendirilir. Bayramda çalışanların fazla mesai yapmaları halinde ücretlerinin bayramın zamlı ücreti ile birlikte %150 zamlı olarak ödenmesi gerekir.

Bayramda Çalışanlara Ücret Yerine Telafi İzni Verilebilir mi?

Bayramdaki çalışmanın karşılığı izin olarak verilemez. Ücret ödenmesi gerekir.

Bayramda Çalışmak Zorunlu mu?

Konuyla ilgili 4857 Sayılı İş Kanununda “Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir. “ hükmü yer almaktadır.

Yukarıdaki hükümden de anlaşılacağı üzere sigortalılar sözleşmelerinde aksi bir hüküm yoksa bayramda çalışmak zorunda değildirler. Toplu sözleşme imzalanan işyerlerinde bayramda çalışmaya dair bir hüküm yer alıyorsa işverenin talep etmesi halinde sigortalılara bayramda çalışmak zorundadırlar.

Çocuk ve Genç İşçiler Bayramda Çalıştırılabilir mi?

Çocuk ve genç işçiler bayramda çalıştırılamazlar. Çocuk ve genç işçiden kasıt nedir:

-14 yaşını bitirmiş ve 15 yaşını doldurmamış ve ilköğretimini tamamlamış kişi çocuk işçi,

-15 yaşını tamamlamış ancak 18 yaşını tamamlamamış kişi de genç işçi olarak nitelendirilir.

Bayramda çalışmayan çocuk ve genç işçilerin ücretlerinin ödenmesi gerekir.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler