Anasayfa » Sigortalı » Ramazan Bayramında Çalışanlara Ne Kadar Ücret Ödenecek?

Ramazan Bayramında Çalışanlara Ne Kadar Ücret Ödenecek?

Ramazan Bayramında Çalışanlara Ne Kadar Ücret Ödenecek?

Bayramda çalışanlar ne kadar ücret alacaklar? Bayram tatilinde zorla çalışma olur mu? İşveren ücretleri nasıl ödeyecek? Detaylar haberimizn devamında

Tarih :
Ramazan Bayramında Çalışanlara Ne Kadar Ücret Ödenecek?

Yaklaşmakta olan Ramazan Bayramı birçok çalışanı plan yapmaya yönlendirirken herkes Bayram tatilinin kaç gün olacağını merak ediyordu. Geçtiğimiz günlerde Başbakanlıktan yapılan resmi açıklamayla 9 gün olduğu ortaya çıkmıştı.

SGKREHBERİ-ÖZEL HABER

Bu açıklamanın ardından yeni tartışma konusu ise tatilin uzaması tüm çalışanlar için mi yoksa Kamu çalışanları için mi olacağı oldu. Tüm çalışanlar  9 günlük bayram tatili beklerken gözden kaçan bir ayrıntı ise tatil hayali kuran özel sektör çalışanlarının  umudunu bitirdi. Şöyle ki;

İşçilerin yıllık izin hakları Kanunla güvence altına alınmıştır. Kanunda ayrıca “Genel Tatil Günleri” başlığı altında resmi ve dini günlerle ilişkin olarak da düzenlemeler getirilmiştir. Buna göre:

-29 Ekim ulusal bayramdır.

-1 Ocak, 23 Nisan, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 30 Ağustos, Ramazan Bayramı ve Kurban  Bayramı günleri ise genel tatil olarak kabul edilir.

Bu günlerdeki tatil süreleri ise şu şekilde belirlenmiştir;

- 29 Ekim 1.5 gün

- 1 Ocak, 23 Nisan, 1 Mayıs, 19 Mayıs ve 30 Ağustos 1’er gün,

- Ramazan Bayramı 3.5 gün, Kurban Bayramı 4.5 gündür.

Çıkan sonuç ise 9 günlük tatilin sadece memurlar için olduğu özel sektör çalışanlarının ise yukarıda da görüldüğü üzere 3,5 günlük tatil yapacaklarıdır.

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmam zorunlu mudur?

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışıp çalışmayacağınıza dair, işverenle imzalayacağınız aktine yazılı bir hüküm konulabilir ya da işyerinizde uygulanmakta olan bir toplu iş sözleşmesi varsa bu hususta toplu iş sözleşmesi ile genel bir düzenleme yapılmış olabilir. Bu durumlarda sözleşmelerdeki hükümlere göre hareket edilir.

Ancak, yazılı hüküm olmadığı hallerde işverenin herhangi bir ulusal bayram ve genel tatil gününde çalışmanızı talep edebilmesi için önceden yazılı onayınızı almış olması gereklidir. Toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmelerine hafta , ulusal bayram ve genel tatillerde işçilere tanınan haklara, ücretli izinlere ve yüzde usulü ile çalışan işçilerin bu kanunla tanınan haklarına aykırı hükümler konulamaz.

Buradan hareketle 3,5 gün olan Resmi Ramazan Bayramı 9 güne uzatılması ancak bir kanuni değişiklikle mümkün olabilecektir. Bunun içinde Meclisi'in acil olarak toplanıp Kanuni düzenlemeyi yapması gerekmektedir ki şu an itibariyle bu da zor görülmektedir.

Peki genel tatil günlerinde ( Ramazan Bayramı Tatilinde) çalışmam halinde ücretim nasıl ödenir?

Herhangi bir ulusal bayram ve genel tatil gününde halinde işvereniniz o güne ait ücretinizi tam olarak ödeyecektir.

Çalışma yapmanız halinde ise, çalıştığınız her gün için ilave bir yevmiye daha vermesi gereklidir.

İşçi, dini bayram, ulusal tatil ve genel tatillerde çalışmasına rağmen işverenden herhangi bir ücret almamış ise dava yoluyla bu çalışma ücretlerini işverenden talep edebilir. İşveren, işçilerin bu ücreti işçiye ödediğini bordrolarda ispatlaması gerekmektedir. İşçinin bordrosunda tatil ücretleri ödendiğine ait herhangi bir rakam yok ise işçi bu tatillerde çalıştığını tanık yoluyla ispat edebilir. İşçi, resmi ve dini tatillerde çalışmasına rağmen işverenden herhangi bir ücret almıyor ise işçi, tek taraflı olarak iş akdini derhal feshedebilir. Bu tatillerdeki çalışma sonucu işçinin hakkını işveren, yasalara, iyi niyet ve ahlak kurallarına açıkça aykırı hareket sergilemiş olduğundan Mahkeme huzurunda işveren, işçi karşısında her zaman haksız duruma düşmektedir.

Örneğin Temmuz ayında Ramazan bayramı 3,5 günün tamamı hafta içine denk gelmektedir, dolayısıyla bu günlerde çalıştırılan işçilere ekstra 3,5  yevmiyeye daha hak kazanacaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığı'na göre Ramazan Bayramı ülkemizde bu yıl 5 Temmuz Salı gününe denk gelecek. RAMAZAN Bayramı resmi tatil günleri ise şu şekilde olacak:

Arefe günü: 4 Temmuz  Pazartesi  (1/2 Gün)

RAMAZAN Bayramı 1. gün: 5 Temmuz Salı

RAMAZAN Bayramı 2. gün: 6 Temmuz Çarşamba

RAMAZAN Bayramı 3. gün: 7 Temmuz Perşembe

Hakan BİLGE

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler