Anasayfa » Sigortalı » Özel sektörde çalışana bayramda 9 gün tatil var mı

Özel sektörde çalışana bayramda 9 gün tatil var mı

Özel sektörde çalışana bayramda 9 gün tatil var mı

Tarih :
Özel sektörde çalışana bayramda 9 gün tatil var mı

Ramazan Bayramı tatili 9 güne çıkarıldı memurlar sevindi ancak özel sektör çalışanının yüzü memur kadar gülmedi.

8 Temmuz 2016 Cuma gününün idari tatil ilan edilmesiyle 9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatili çalışanları sevindirdi. Peki memurların 1.5 gün idari izinli sayılacağı bayram tatilinde, özel sektör çalışanları da birçok hakka sahip olacak.

ÖZEL SEKTÖRDEKİLERE DE 9 GÜN TATİL VAR MI?

Sabah Gazetesi'nden Faruk Erdem, bugünkü yazısında Bakanlar Kurulu'ndan tüm çalışanların merakla beklediği 9 günlük bayram tatili müjdesini ele aldı. Erdem, memurlar için idari tatil olan 8 Temmuz cuma gününün özel sektör çalışanları için tatil anlamı taşımadığını ancak özel sektördeki firmaların da istekleri doğrultusunda o gün tatil yapabileceklerini belirtti.

İşte o yazıdan çarpıcı satırlar:

(...)

Bu sürenin sadece 3.5 günü 4 Temmuz Pazartesi öğleden sonra arife olduğu için resmi tatil sayılacak. Bu yıl Ramazan Bayramı 5 Temmuz Salı günü başlıyor. 8 Temmuz Cuma günü ve 4 Temmuz Pazartesi öğlene kadar olan bölüm idari izin olarak ilan edilince hafta sonu ile birlikte tatil 9 güne çıktı. Karar turizmcilerin yanı sıra kamu çalışanlarını da memnun etti. Dün en çok konuşulan konu ise bu kararın özel sektör çalışanlarına nasıl yansıyacağıydı.

RESMİ TATİL DEĞİL

Hükümetin aldığı bu karar maalesef özel sektör çalışanlarını ilgilendirmiyor. Çünkü alınan karar ile memurlar 'idari izinli' sayılıyor. Dolayısıyla karar Bakanlar Kurulu'ndan çıkmış olsa bile 'resmi tatil' ibaresi taşımıyor. Bu durumda özel sektör çalışanları 4 Temmuz Pazartesi öğleden önce ve 8 Temmuz Cuma günü normal mesailerini yaparak çalışacak. Diğer günler ise 'resmi tatil' olacak. Resmi tatilde çalışanlar 3.5 günlük mesaiye hak kazanırken, çalıştıkları pazartesi öğleden önce ve cuma günü için fazladan mesai ücreti alamayacak. Eğer bayram günlerinde çalışırlarsa her gün için fazladan bir yevmiye ödenecek.

KESİNTİ YAPILAMAZ

Fakat özel sektördeki firmalar isterlerse bu 9 günlük tatili işyerlerinde uygulayabilirler. Yani aynen kamuda olduğu gibi onlar da işçilerine 4 Temmuz Pazartesi öğleden önce ve 8 Temmuz Cuma günü izin verebilir. Burada herhangi bir engel yok. Fakat işveren "Ben size 1.5 gün izin verdim bunu maaşınızdan keserim" deme hakkına sahip değil. O yüzden izin verse bile işçilerinin maaşını tam ödemek zorunda

İSTEYEN İZNİNİ UZATABİLİR

Burada ince bir ayrıntıyı hatırlatalım. Biliyorsunuz geçtiğimiz dönemde torba yasa ile izin günleri yeniden düzenlendi. Eskiden çalışanlar izinlerini biri 10 günden az olmamak şartıyla üçe bölebiliyorlardı. Yeni düzenleme ile bu kural değişti ve biri 10 günden az olmamak üzere istedikleri kadar bölebilme hakkı verildi. Bunun Ramazan Bayramı ile ilgisi ne anlatalım... Şimdi bir özel sektör çalışanı isterse cuma gününü senelik izninden saydırabilecek. Yani 1 gün izin yapabilecek. Pazartesi günü öğleden önceyi de ekleyerek 1.5 günlük yıllık izin kullanıp 9 günlük tatilden faydalanabilecek.

TANIM FARKI VAR

İdari izin ile resmi tatil arasında hem tanım hem de uygulama farkı var. İdari izin Bakanlar Kurulu ya da kamu çalışanının bağlı bulunduğu kurum tarafından verilebiliyor. Resmi tatil ise ülke genelindeki tüm kurumları kapsıyor. Yasalarımızda 14.5 gün resmi tatil bulunuyor. İdari izin verildiği dönemlerde sadece izin verilen kamu kurumları kapanırken özeller ve bankalar açık oluyor.

Benzer Haberler