Anasayfa » Esnaflar (4b) » Esnaf 7 bin 200 günde emekli olmak istiyor...

Esnaf 7 bin 200 günde emekli olmak istiyor...

Esnaf 7 bin 200 günde emekli olmak istiyor...

Tarih :
Esnaf 7 bin 200 günde emekli olmak istiyor...

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkarların emeklilik hakkı elde etmek için çalışma sürelerinin uzun olduğunu, sürenin 9 bin günden 7 bin 200’e düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Palandöken, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun norm birliği sağlamak amacıyla tek bir şemsiye altında toplandığını ama esnaf ve sanatkarların mağduriyetinin hâlâ devam ettiğini kaydetti.

Palandöken, “Aynı dengesizlik emekli maaşlarında da yaşanmaktadır. Uzun süre prim ödenmesine rağmen karşılığında en düşük emekli maaşını esnafımız almaktadır” dedi.

Kadın esnafa doğum borçlanması

Esnaf ve sanatkarlar olarak sağlık hizmeti alma konusunda kendilerine eşit davranılmadığına dikkat çeken Palandöken, şöyle devam etti:
“Diğer sigortalılarda olduğu gibi prim borcu olsa da sağlık hizmetinin verilmesi gerekli. Eğer 60 günden fazla prim borcu olduysa sağlık hizmetinden yararlanamıyor. Ama alamadığı hizmetin karşılığını ise faiziyle ödüyor.”

Kadın esnaf ve sanatkarların da işçi kadın sigortalılarda olduğu gibi doğum borçlanması yapabilmelerine imkan sağlanmasını istediklerini anlatan Palandöken, kadın esnafın unutulmaması gerektiğini vurguladı.

Palandöken, “Şu an gündemde olan çocuk başına verilmesi planlanan teşviklerden de tüm kesimler eşit olarak yararlanmalı ve esnaf - işçi ve memur ayrımı yapılmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Kaynak : Milliyet

Benzer Haberler