Anasayfa » İşveren » BAĞ-KUR’lular İçin Sgdp Kalktı Ama Birikmiş Borçlar Tahsil Edilecek

BAĞ-KUR’lular İçin Sgdp Kalktı Ama Birikmiş Borçlar Tahsil Edilecek

BAĞ-KUR’lular İçin Sgdp Kalktı Ama Birikmiş Borçlar Tahsil Edilecek

Tarih :
BAĞ-KUR’lular İçin Sgdp Kalktı Ama Birikmiş Borçlar Tahsil Edilecek

5510 sayılı yasa uyarınca yaşlılık ve emeklilik aylığı almakta iken Bağ-Kur kapsamında kendi nam ve hesabına çalışan kişilerin emekli aylıklarından her ay  % 10 oranında sosyal güvenlik destek primi kesilmekteydi.

Ancak, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığından yaşlılık ve emeklilik aylığı almaya başladıktan sonra  vergi mükellefi, şirket ortağı veya esnaf olarak kendi nam ve hesabına bağımsız çalışmaya devam edenlerin aylıklarından yapılan bu kesintiler  6663 sayılı Torba yasayla yapılan düzenleme sonrasında 29 Şubat 2016 tarihi itibariyle kaldırılmıştır.

…

Bağ-Kur’lular için 1 Mart 2016 tarihinden itibaren SGDP kesintisi yok.

6663 sayılı yasayla yapılan değişiklikle birlikte,  yaşlılık ve emeklilik aylığı almaya başladıktan sonra 29 Şubat 2016 tarihinden önce Bağ-Kur kapsamında çalışmaya başlayan kişilerin 1 Mart 2016 tarihinden sonraki çalışmalarından dolayı aylıklarından SGDP kesintisi yapılmayacağı gibi, 1 Mart 2016 tarihinden itibaren  Bağ-Kur kapsamında çalışmaya başlayanlar/başlayacaklar  için de SGDP kesintisi yapılmayacaktır.

…

29 Şubat 2016 tarihinden önceki  sürelerde aylıklardan kesilememiş SGDP’ ler 1 Mart 2016 tarihinden sonra kesilecek

29 Şubat 2016 tarihinden önce aylıklarından SGDP kesintisi yapılması gerektiği halde çeşitli nedenlerle kesilememiş olan SGDP’lerin 1 Mart 2016 tarihinden sonra  kesilmesine devam edilecektir.

Yine yaşlılık ve emeklilik aylığı almakta iken 29 Şubat 2016 tarihinden önce şirket ortağı olan ancak şirket ortağı olduğu hususunu SGK’ya bildirmemiş olması nedeniyle SGDP kesintisi yapılamamış olan kişilerin, 29 Şubat 2016 tarihinden  önceki sürelere ilişkin SGDP’ler  in kesilmesine  1 Mart 2016 tarihinden sonra da devam edilecektir.

…

Aylıklardan kesilememiş SGDP’ler faiziyle birlikte kesilecek

29 Şubat 2016 tarihinden önce aylıklardan kesilmesi gerektiği halde kesilememiş olan SGDP borçları yasal ödeme süresinin sona erdiği tarihten kesintinin yapıldığı tarihe kadar hesaplanacak faiziyle birlikte tahsil edilecektir.

Dolayısıyla yaşlılık ve emeklilik aylığı almakta iken 29 Şubat 2016 ve öncesinde şirket ortağı olan, ancak şirket ortağı olduğu hususunu SGK’ya bildirmeyen kişilerin,  bu hususun öğrenilmesini müteakip SGK tarafından aylıklarından kesileceği hususunu göz önünde bulundurarak  daha fazla gecikme zammı ödememeleri açısından şirket ortağı olduklarına dair işe giriş bildirgelerini bir an evvel SGK ya vermeleri menfaatlerine olacaktır.

SGKREHBERİ-YAŞAR AYDIN

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler