Anasayfa » İşveren » A.Ş Kurucu Ortakları Hizmet Akdine İstinaden Çalışabilir Mi?

A.Ş Kurucu Ortakları Hizmet Akdine İstinaden Çalışabilir Mi?

A.Ş Kurucu Ortakları Hizmet Akdine İstinaden Çalışabilir Mi?

SGK’nın Bu Uygulamasında Bir Yanlışlık Yok Mu

Tarih :
A.Ş Kurucu Ortakları Hizmet Akdine İstinaden Çalışabilir Mi?

1479 sayılı Kanunda anonim şirketlerin kurucu ortakları ile yönetim kurulu üyesi olan ortakları Bağ-Kur kapsamında sigortalı sayılmışlardı.

5510 sayılı yasada ise anonim şirketlerin yalnızca yönetim kurulu üyesi olan ortakları Bağ-Kurlu sayılmışlardır.

Hal böyle olunca da  1/10/2008 tarihinden itibaren anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olmayan kurucu ortakları da, kendi işyerlerinde kendilerini SSK’lı olarak bildirmeye başlamışlardır.

…

Bu konuda 2013-11 sayılı Genelgede, Anonim şirket kurucu ortakları 1/10/2008 tarihinden sonra Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı sayılmadıklarından kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden dolayı hizmet akdine tabi çalışmaları kaydıyla Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı bildirilmesinde sakınca bulunmadığı vurgulanmıştır.

…

Bu şartlar dahilinde kurucu ortağı olduğu anonim şirketin yönetiminde görevli olmayan bir  kişi, bu işyerinden SSK’lı sigortalı olarak bildirilip, hiç prim ödemeden hem sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor, hem de zamanı geldiğinde bir güzel emekli olabiliyor.

Düşünebiliyor musunuz, şirketin kurucu ortağı ve sahibi olacaksınız, sırf yönetimde değilsiniz denilerek kendinize ait işyerinden kendinizi SSK’lı olarak bildirebilecek ve hiç prim ödemeden bir güzel  emekli olabileceksiniz.

Ve bu borçlar emekli aylığınızdan bile kesilemeyecek.

Ohhh ne ala memleket!

…

SGK genelgesinde, anonim şirketlerin kurucu ortakları kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinde hizmet akdine tabi çalışmaları kaydıyla SSK’lı olabilir, deniyor.

Söyler misiniz lütfen,

Bir kişi, kendine ait veya ortağı olduğu işyerinde hizmet akdine tabi olarak nasıl çalışabilir?

Bir kişi kendi kendiyle nasıl sözleşme düzenleyebilir?

Koskoca Sosyal Güvenlik Kurumu, anonim şirketlerin kurucu ortakları kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinde hizmet akdine tabi çalışmaları kaydıyla SSK’lı olabilir diyerek, nasıl genelge çıkartabilir.

Hiç mi düşünmüyorlar, bir kişi kendine ait işyerinde hizmet akdine istinaden nasıl çalışacak diye,

Pes doğrusu!!!

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler