Anasayfa » İşveren » Bakan Soylu'dan Bağ-Kur prim artışı açıklaması

Bakan Soylu'dan Bağ-Kur prim artışı açıklaması

Bakan Soylu'dan Bağ-Kur prim artışı açıklaması

Tarih :
Bakan Soylu'dan Bağ-Kur prim artışı açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Bağ-Kur primlerinin artışına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Soylu, Türkiye'nin mali disiplin anlayışı olduğu gibi Sosyal Güvenlik Kurumunun da olması gerektiğini söyledi.

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen, "temel kanun" olarak ele alınan Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'nın 1 ile 18. maddeleri kapsayan 1. bölümüne ilişkin Bakan Soylu çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

BAĞKUR PRİM ARTIŞI

Soylu, tasarı üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, BAĞ-KUR primlerinin artışının, asgari ücretle ilintilendirildiğini anımsattı. Soylu, daha önce BAĞ-KUR prim artışının, asgari ücretin toplam yüzde 40'ı olduğunu belirterek, bunu yüzde 34,5 düşürdüklerine işaret etti. Soylu, asgari ücretin artışıyla, BAĞ-KUR primlerinde asgari ücret miktarı kadar bir artış gerçekleştiğini, ortalama artışın 128 lira olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"SGK'NIN GELİR-GİDER DENGESİ..."

"Şöyle bir hesap yapılırsa bu da doğru olur, eğer asgari ücret 1 Ocak 2016 itibarıyla normal artış, yani 6+5 veya yüzde 10, 11'lik bir artış olsaydı, asgari ücretteki bu artıştan kaynaklanan BAĞ-KUR'daki toplam artış miktarı ancak 80 lira olacaktı. Yani, artı 80 liralık bir artış söz konusudur. Bunu bütün arkadaşlarımızla birlikte, özellikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak da değerlendiriyoruz. Maliye Bakanlığıyla beraber, 'Bu konuda neler yapabiliriz, nasıl bir adım atabiliriz?' diye değerlendiriyoruz. Bu konudaki değerlendirmeden sonra inşallah Sosyal Güvenlik Kurumunun gelir gider dengesi üzerinden yapılacak bir hesap üzerinden karar verilecek. Nasıl Türkiye'nin bir mali disiplin anlayışı varsa, bilinmesini isteriz ki Sosyal Güvenlik Kurumunun da bir mali disiplin anlayışı olması gerekir."

Benzer Haberler