Anasayfa » Borçlanma » Önümüzdeki 3 Yıl İçinde Emekli Olmayacakların Borçlanma İçin Acele Etmesine Gerek Yok

Önümüzdeki 3 Yıl İçinde Emekli Olmayacakların Borçlanma İçin Acele Etmesine Gerek Yok

Önümüzdeki 3 Yıl İçinde Emekli Olmayacakların Borçlanma İçin Acele Etmesine Gerek Yok

Tarih :
Önümüzdeki 3 Yıl İçinde Emekli Olmayacakların Borçlanma İçin Acele Etmesine Gerek Yok

Asgari ücretin artmasına bağlı olarak borçlanma bedellerinin artıyor olması, hadi borçlanayım, neden borçlanmayayım,  pahalanıyor düşüncelerini getirdi.

       Zaman darlığı yani zamanının 31.12.2015 te bitmesi fırsatçılara da imkan tanıdı. Mesela  316.000.TL borçlanma bedeli ödeyerek 8.400 TL emekli maaşı bağlatıp 2.500 EURO’ya bu işi yapabileceğini söyleyenler olduğu gibi.

SGKREHBERİ-ÖZEL HABER

        KİMLER ACELE ETSİN

  1. Önümüzdeki yıl bilemedin 2017 hadi bilemedin 2018 yılında emekli olmak isteyenler acele etsin. Sonraki yıllarda emekli olacaklar acele etmesin.
  2. Türkiye’de çalışması olmayan kişiler. Yani Türkiye’de SSK lı olarak çalışmamış olan kişiler acele etmesin. Zira borçlanmaları BAĞ-KUR’a sayılacak.

Ancak çalışması olmasa da yine de 1996 yılı Haziran ve öncesi dönemleri borçlanmak için başvuru yapabilirler. SSK sı olmayanlar tam borçlanma yapmasınlar.

Bulunduğu ülkede çalışırken, işsizlik sigortası yardımı alırken Türkiye’de çalışma yapanların SSK ları kural olarak geçerli kabul edilmeyecektir.

Yarın üzülmemek için lütfen bulunduğunuz ülkede adınıza sigorta yatmıyor iken Türkiye’de çalışma yapın. Türkiye’de çalışma yapmak ne demektir. Almanya’da çalışma neyse ülkemizdeki de odur. İşte çalışmadan yapılan SSK girişleri, şikayetle bir şekilde iptal edilir.Birde işten çıkışınız siz yurtdışına çıkmadan olsun.

      KİMLER ACELE ETMESİN.

  1. Eski memurlar ve emekli sandığından emekli olacaklar çokta acele etmesin, onların zamları bu zamdan etkilenmez, memur maaş zamlarına göre yapılır.
  2. Emekliliğe daha 3 yıl ve fazla kalanlar acele etmesin.

Neden mi, bu zam geçicidir. Daha önce 3,5 USD’de borçlanıp hala ödemeyenler TL olarak her gün için 10,50 TL ye yakın para ödeyecekler. Yani döviz düşükken yatırmadılar şimdi yatırsınlar mı onlar hesabını yaptı ya döviz düşecek ya ellerindeki kendi paraları değer kazanacak, uygun zamanda borçlanacaklar.

Sizde öyle yapın. Asgari ücretin brütünün % 25’e yakın zamlanacak olması aslında geçici bir süre, 6 ay sonradan itibaren elinizdeki EURO (özellikle yurtdışı için) daha değerli olacak 3.200 TL= 1000 EURO yerine zamanladenge 4000/1000, 5000/1000 olacak, ne yerinde duruyor ki az çok asgari ücret artarken, EURO önümüzdeki yıllarda buna bir tepki verecek elbet, döviz değerleri artmış olacak.

3-Borçlanmalarını  2000 yılı ve sonrası için yapanlar acele etmesinler.

4-Borçlanmalarını asgari kazancın üzerinde yapmak isteyenler acele etmesinler. Zira yüksek ödemede ölçü başvuru tarihi değil ödeme tarihidir. Yüksek yatırmak isteyenler dikkat edin ve lütfen borçlanma yapmayın.

Uygunsuz borçlanmaların sizin sosyal güvenlik haklarınızda gerilemeye neden olacağını ve mantıklı gelmeyen söylemlere kulak vermemenizin yararlı olacağını düşünmekteyim.

 ŞİMDİLİK ACELESİ OLMAYANLARIN KARAR VERİRKEN BİR DAHA DÜŞÜNMELERİ FAYDALI OLACAKTIR. HUKUKÇU GÖZÜYLE

Benzer Haberler