Anasayfa » İşveren » Bağ-Kur Yapılandırma Borçları Nasıl Ödenir?

Bağ-Kur Yapılandırma Borçları Nasıl Ödenir?

Bağ-Kur Yapılandırma Borçları Nasıl Ödenir?

Tarih :
Bağ-Kur Yapılandırma Borçları Nasıl Ödenir?

Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu borçları 11.09.2014 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 6552 Sayılı torba yasa gereği yapılandırılmıştı. Yapılandırılan borçların içerisinde Bağ-Kur borçları da bulunmakta. Bağ-Kur borçları için yapılandırma kapsamında taksitle ödeme seçeneği seçen kişiler taksit ödemelerini yapmaya devam etmekteler. Ancak yapılandırma taksitlerinin ödenmesi konusunda hem vatandaş hem da bankalar büyük zorluk yaşamaktadır. Biz de ödeme konusunda yaşanan problemlerin çözümü ve Bağ-Kur yapılandırma ödemelerinin nasıl yapılacağı konusunda bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedik.

SGKREHBERİ-İŞVEREN REHBERİ

Yapılandırılan Bağ-Kur borçları kredi kartı ile ödenir mi?

Yapılandırılan Bağ-Kur borçlarının kredi kartı ile ödenmesi mümkün. Ancak bunun için E-devlet şifresi sahibi olmanız gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu kredi kartı ile ödeme ekranında daha önce E-devlet şifresi istenmezken yapılan düzenleme ile E-devlet şifresi olmadan kredi kartı ile borçların ödenme imkanı olmuyor.

Yapılandırılan Bağ-Kur borçlarınızı kredi kartı ile ödemek için https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf  linkinden giriş yaptıktan sonra sırasıyla:

-1-4/B Sigortalı Ödemeleri,(Sorgu Türü)

2-Bağ-Kur Geçmiş Dönem Ödemeleri,(Sorgu Tipi)

3-25 Kodu ile Bağ-Kur Yapılandırma Primi Yatırma.

Bağ-Kur 6552 Sayılı Kanun kapsamında yapılandırılan prim borçlarının normal prim yani cari prim borçları ile karıştırılmaması gerekiyor.

Bilindiği üzere sadece yapılandırma taksitleri değil cari primlerin de ödenmesi gerekiyor. Aksi halde yapılandırma ihlal edilmiş olur ve sistem tarafından iptal edilir.

Bir takvim yılında ikiden fazla yapılandırma taksidinin ya da ikiden fazla cari primin geç yatırılması ya da hiç yatırılmaması halinde yapılandırma iptal edilmektedir.

Dolayısıyla ödeme yapılırken dikkatli olunması gerekmektedir.

Banka aracılığı ile yapılan ödemelere dikkat!

Birçok sigortalı Bağ-Kur yapılandırma borcunu ödemek isterken ödemelerin cari prim borcuna mahsup edildiği, dolayısıyla yapılandırma ödenmediği için yapılandırmanın bozulduğu problemi ile karşılaşmakta. Bu mağduriyetlerin ortadan kaldırılması için hem sigortalıların hem de tahsilatı yapan bankaların bu konuda dikkatli olmaları gerekmekte.

Cari prim borçları ile geçmiş dönem ve yapılandırma kapsamındaki geçmiş dönem borçlarının karıştırılmaması gerekir

Mehmet ERBEY

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler