Anasayfa » İşveren » SGK'dan bu kadar da olmaz dedirtecek değişiklik

SGK'dan bu kadar da olmaz dedirtecek değişiklik

SGK'dan bu kadar da olmaz dedirtecek değişiklik

Tarih :
SGK'dan bu kadar da olmaz dedirtecek değişiklik
Untitled Document


SGK'DAN BU KADAR OLMAZ DENİLECEK DEĞİŞİKLİK!

Esenyurt'taki AVM inşaatı şantiyesinde çıkan yangını hatırlarsınız. 11 vatandaşımızı Hakkın rahmetine uğurlamıştık.

Yangın 21:00 sularında çıkmış, işe giriş bildirgeleri 22:30 sularında verilmiş ve arkasından Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri tarafından, "Yasal açıdan bir kişinin inşaat işinde işe girdiği günün sonuna kadar sigorta yaptırma hakkı var." şeklinde açıklamada bulunulmuştu.

Bu olayın ardından, Sosyal Güvenlik Kurumundan, Kanundaki bu açığın giderilmesi beklenirken, 17/4/2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Yönetmelik değişikliği ile pes dedirten bir düzenleme yapıldı ve denildi ki, "Sigortalının bildirilmesi gereken kanuni süre içerisinde meydana gelen iş kazalarında, Kanunun 23 üncü maddesi hükmü uygulanmaz."

Yani, Esenyurt'taki yangında ölen işçilerin her türlü masraflarını ve hak sahiplerine bağlanacak aylıkları SGK karşılayacak, ama işverenden beş kuruş para alınmayacak. Çünkü işveren, bu işçilerin işe giriş bildirgelerini yasal süresinde verdi. Gerekçe bu.

Olacak şey değil doğrusu…

Bilirsiniz, inşaat işyerlerinde çalışmak isteyen kişilerin iş almak için bekledikleri yerler vardır. Halk içinde "Amele Pazarı" denilir buralara. İnşaatına işçi arayan işverenler, buradan işçileri temin ederler ve aynı gün içinde işe başlatırlar. Kimi zaman bir gün, kimi zaman birkaç gün, kimi zaman da aylarca çalıştırırlar bu işçileri, inşaatlarında.

Nedendir bilinmez ama 5510 sayılı Kanunda bu işçilerin haklarından ziyade, işverenlerin durumu gözetilmiş maalesef. Kanunda, inşaat işyerlerinde çalıştırılan sigortalıların işe giriş bildirgeleri aynı gün 23:59'a kadar verilir ise süresi içinde verilmiş sayılmış her ne hikmetse.

Bilmeyen yoktur, özellikle günü birlik çalıştırılan işçiler mesai saati sonuna kadar çalıştırıldıktan sonra yevmiyeleri ellerine verilir ve gönderilirler. Sen sağ, ben selamet. Ne sigorta var, ne sosyal güvence.
Aynı gün içinde işe alınan işçi, iş kazası mı geçirdi? Veya işyerine bir müfettiş mi geldi? O da sorun değil. Nasıl olsa aynı gün saat 23:59'a kadar işe giriş bildirgesini gönderme süresi var. Hiç bir şekilde cezaya muhatap olunmaz.

Yıllardır böyle işliyor bu kara düzen.

Kayıt dışı istihdamla mücadeleyi en büyük görev olarak kabul eden Sosyal Güvenlik Kurumu ise bu kara düzeni değiştirmek yerine, gördüğünüz gibi yasal zemine oturtmaya çalışıyor maalesef. İnşaat işyerlerinde günü birlik çalışan işçilerin sigortasız çalıştırıldığını herkes biliyor da bir Sosyal Güvenlik Kurumu göremedi ne yazık ki.

Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri kusura bakmasın ama bu kara düzen bu şekilde işlerken, kimse, biz kayıt dışı istihdamla mücadele ediyoruz demesin. Manzara ortada. Kim inanır size…
Soruyorum sizlere, Yönetmelikte, kayıt dışı istihdamın önünü açacak böyle bir düzenleme yapmak yerine, inşaat işyerlerinde çalışmaya başlayan sigortalılara ait işe giriş bildirgelerinin çalışmaya başlamadan önce Kuruma gönderilmesi gerektiği yönünde yasal bir düzenleme yapmak daha doğru olmaz mıydı?

Yapın bu düzenlemeyi de görün bakalım, inşaat işyerlerinde kayıt dışı işçi çalıştırmak bu kadar kolay mı?

Bu arada işçi sendikalarına da bir çift sözüm olacak. Hadi Sosyal Güvenlik Kurumu bu durumu senelerdir fark edemiyor da siz neden görmezden geliyorsunuz? İşveren sendikaları her türlü taleplerini Sosyal Güvenlik Kurumuna kabul ettiriyorlar da, siz neden hala işçilerin bu hakkını savunmuyorsunuz?

En azından, Esenyurt'taki yangında ölen 11 vatandaşımızın, 11 emekçimizin, 11 canımızın anısına doğru bir şeyler yapın da bundan sonra bari analar ağlamasın.


Selim KAYAOĞLU


Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler