Anasayfa » GSS » Yabancı uyruklu öğrencilerin GSS tescil işlemleri

Yabancı uyruklu öğrencilerin GSS tescil işlemleri

Yabancı uyruklu öğrencilerin GSS tescil işlemleri

Tarih :
Yabancı uyruklu öğrencilerin GSS tescil işlemleri

Bilindiği üzere Türkiye’ye öğrenim görmek için gelen yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’de bulundukları süre boyunca Genel Sağlık Sigortası hizmetlerinden faydalanma hakları bulunmaktadır. Yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’de sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri için ilk kayıt tarihinden itibaren belli bir sürede Genel Sağlık Sigortası tescili için başvuru yapmaları gerekmektedir. Yabancı uyruklu öğrenciler hangi şartlarda Türkiye’de GSS hükümlerinden faydalanır, başvuru için ne kadar süreleri vardır? Yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’de GSS işlemleri ile ilgili tüm sorularınıza bu yazımızda yanıt bulabilirsiniz.

Yabancı uyruklu öğrencilerin GSS tescil işlemleri

-Ülkemizde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler 1 yıllık ikamet etme şartı aranmaksızın öğrenim kurumuna/okula ilk kayıt tarihinden itibaren üç ay içinde talepte bulunmaları hâlinde genel sağlık sigortalısı olurlar. Bu sürede talepte bulunmayanlar hakkında öğrenimleri süresince genel sağlık sigortası hükümleri uygulanmaz.

-Yabancı uyruklu öğrencilerin ödeyecekleri prim oranı asgari ücretin 4’üdür. Bu kapsamda genel sağlık sigortalısı sayılanların bir öğretim dönemine ilişkin genel sağlık sigortası primlerinin tamamı tescil tarihinden itibaren bir ay içinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenir.

- Asgari ücrette meydana gelecek değişiklikler nedeniyle oluşacak prim farkları, değişikliğin uygulanmaya başlandığı ayın sonuna kadar SGK’ya ödenir. Her Ocak ayında asgari ücret değişikliği yapılmakta olup öğrencilerin buzaman diliminde ödeyecekleri prim tutarlarını takip etmeleri gerekmektedir.

-Öğrenciler için bir yıllık tescil yapılmakta ve bir yıllık prim tutarının ödenmesi gerekmektedir.

-18 yaşından küçük yabancı uyruklu öğrencilerin genel sağlık sigortası tescil işlemleri, yabancı uyruklu öğrenciyi getiren kamu idareleri, kanunla kurulan kurum ve kuruluşlar ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında yapılacak protokoller çerçevesinde yürütülmektedir. Ayrıca yabancı uyruklu öğrencilerden gerek 18 yaş altı gerekse diğer öğrencilerin tescil işlemlerine ilişkin talepler veli/vasi ya da Türkiye’ye getiren kurum/kuruluşlarca yerine getirilmektedir.

-Yabancı uyruklu öğrencilerin genel sağlık sigortalılıkları, öğrenimlerinin sona erdiği, genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi veya başka bir kapsamda genel sağlık sigortalısı sayıldıkları tarihten itibaren sona erer.

Mehmet ERBEY

SGKREHBERİ-ÖZEL HABER

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler