Anasayfa » Borçlanma » Sigorta Başlangıcından Önce Doğan Çocuklar İçin Doğum Borçlanması!

Sigorta Başlangıcından Önce Doğan Çocuklar İçin Doğum Borçlanması!

Sigorta Başlangıcından Önce Doğan Çocuklar İçin Doğum Borçlanması!

Tarih :
Sigorta Başlangıcından Önce Doğan Çocuklar İçin Doğum Borçlanması!

Bilindiği üzere 5510 Sayılı Kanun çalışanlara belli süreleri borçlanma hakkı vermektedir. Kanunun kadın çalışanlara tanıdığı borçlanma haklarından biri ve en önemlisi doğum borçlanmasıdır.

11.09.2014 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6552 Sayılı Torba Kanun ile birlikte kadınların doğum borçlanması hakkı üçe çıkartılmış ve bu hak 4/b (Bağ-kur) ile 4/c (Emekli Sandığı) kapsamındaki çalışanlara da verilmiştir. Söz konusu kanunun yürürlük tarihinden önce sadece 4/a (SSK) kapsamında olanlar doğum borçlanması yapabilmekteydi ve doğum borçlanması hakkı da iki çocukla sınırlı tutulmaktaydı.

Doğum borçlanması ile ilgili ve önemli bir ayrıntı var ki kadın çalışanların en çok kafalarına takılan ayrıntı da o olmakta. Sigorta başlangıcından önce doğan çocuklar için doğum borçlanması yapılıp yapılamayacağı konusu!

Sigorta başlangıcından önce doğan çocuklar için borçlanma yapılır mı?

5510 Sayılı Kanuna göre kadın çalışanların ilk sigorta başlangıçlarından önce doğan çocukları için doğum borçlanması hakları bulunmuyor. Yalnızca sigorta başlangıcında sonra doğan çocuklar için doğum borçlanması yapılabilmekte.

Doğum borçlanması ile ilgili bilinmesi gerekenler

-Doğum borçlanması sigorta başlangıcından sonra doğan üç çocuk için yapılabilmekte.

-Doğum borçlanması yapılabilmesi için çocuğun doğum tarihinden itibaren 24 aylık sürede anne adına prim yatırılmamış olması gerekmektedir. Prim yatırılmış olması halinde sadece 24 ayın içinde prim yatmayan günler için borçlanma yapılabilmektedir.

-Doğum borçlanması sigorta başlangıcını geri çekmemekte, prim gün sayısı toplamına eklenmektedir.

-Doğum borçlanması doğum tarihinden itibaren 24 aylık süre içerisinde anne adına prim yatırılmamış olması kaydıyla her çocuk için 720 gün olmak üzere toplam 2160 gün kadar yapılabilmektedir.

-Doğumdan sonra vefat eden çocuklar için doğum tarihinden itibaren vefat tarihine kadar olan süreler borçlanılabilmektedir.

-Doğum borçlanması için gerekli koşulları özetlemek gerekirse: Sigortalı kadının doğumdan önce çalışmasının bulunması, doğumdan sonraki sürelerde adına prim yatırılmamış olması, Borçlanabileceği sürede çocuğunun yaşamış olması gerekmektedir

SGKREHBERİ- Mehmet ERBEY

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler