Anasayfa » GSS » Bağ-Kur’luların Borçları Silinirken, GSS’liler Unutuldu Mu?

Bağ-Kur’luların Borçları Silinirken, GSS’liler Unutuldu Mu?

Bağ-Kur’luların Borçları Silinirken, GSS’liler Unutuldu Mu?

Tarih :
Bağ-Kur’luların Borçları Silinirken, GSS’liler Unutuldu Mu?

Sevgili okurlar,

5510 sayılı yasaya eklenen geçici 63. madde ile 30 Nisan 2015 tarihi itibariyle 12 ay veya daha fazla borcu olan Bağ-Kur’lu vatandaşların borçlarına SGK bir çizik attı ve bu borçların hepsini  birden siliverdi.

Yasa değişikliği, prim borçları nedeniyle emekliye ayrılamayan, sağlık hizmeti alamayan Bağ-Kur’lular açısından tabir caizse hayati önem taşıyordu. Yasadan önce prim borçları nedeniyle emekliye ayrılamayan Bağ-Kur’luların  kimisi değişiklik sonrasında emekliye ayrıldı, kimisi de alamadığı sağlık hizmetini alabilir hale geldi.

…

Yasada öneli bir ayrıntı daha vardı,

Borçları silinen Bağ-kur’lu vatandaşlara ayrıca GSS prim borcu çıkartılmasın diye geçici 63. maddeye,  bu kişiler hakkında Bağ-kur borçlarının silindiği süreler için genel sağlık sigortası hükümleri uygulanmaz  diye  bir fıkra da ilave edilmişti.

Böylece, Bağ-kur’lu vatandaşlar 1.1.2012 – 30.4.2015 tarihleri arasında GSS dışında da bırakılmış oldu.

Sonuçta,  gelir getirici bir faaliyeti olan, en azından iyi kötü bir işi olan Bağ-Kur’lu vatandaşların borçları silinirken,  liseyi, üniversiteyi yeni bitirmiş ya da askerden yeni dönmüş veya gelir testine altı ay geçtikten sonra gitmiş vatandaşların GSS borçlarına ise dokunulmadı bile. Gelin borçlarınızı ödeyin denildi.

…

Oldu mu? Olmadı değil mi.

Allah aşkına söyleyin,

Anayasa, hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz derken, Bağ-Kur’lu vatandaşların GSS de dahil tüm borçlarını silip, GSS’li vatandaşlara “gel borcunu öde” demek, Anayasayla çelişmiyor mu sizce?

Hani, Bağ-Kur’lu vatandaşların emeklilik primlerine ait borçlarını silip, GSS borçlarını ödeyeceksiniz  deselerdi anlardım belki.

Ama Bağ-Kur’lu vatandaşların kimisinin ihmalkarlığından, kimisinin “nasıl olsa ileride bir af çıka öyle öderim” dediği borçlarını silip de, daha öğrenciliği yeni bitmiş, vatani görevini yeni bitirmiş, sırf anasıyla babasıyla birlikte oturuyor diye anasının babasının gelirine bakarak borçlandırılan gençlere hala gelin borcunuzu ödeyin deniyorsa bu yapılanları anlamam maalesef.

Eğer ki 12 aydan fazla prim borcu olan Bağ-Kur’luların GSS primlerini bir çırpıda atıyorsanız, ki attınız, zorla GSS’li yaptığınız kişilerin primleri için de bir çare bulmanız gerekir.

 …

Bu arada, SGK genelgesinde, borçları silinen  Bağ-Kurluların sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanacaklarına dair öyle bir örnek verilmiş ki, bahsetmeden geçemeyeceğim.

Bakın 2015-19 genelgedeki örnekte ne diyor, aynen aktarıyorum.

“Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalılığı 1/10/2008 tarihi itibariyle başlayan ve sigortalılığı 30/4/2009 tarihi itibariyle (63) kodu ile durdurulan ve 01/05/2015 tarihi itibariyle yeniden sigortalılığı başlatılan bir kişi 90 günlük prim ödeme gün sayısını dolduracağı 30/07/2015 tarihinden itibaren, anılan döneme ilişkin prim borcunun ödenmiş olması  ve prim ve prime ilişkin başkaca herhangi bir borcunun bulunmaması şartıyla geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlandırılacaktır.”

Yasa Bağ-Kur sigortalılığının durdurulması için en az 12 aylık bir borcun bulunmasını şart koşarken, örnekteki sigortalılığı durdurulmuş  vatandaşın borcu 8 aylık.

SGKREHBERİ- Yaşar AYDIN

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler