Anasayfa » İşveren » SGK’dan Şaka Gibi Ceza

SGK’dan Şaka Gibi Ceza

SGK’dan Şaka Gibi Ceza

Cezalar, Yok artık! dedirten cinsten

Tarih :
SGK’dan Şaka Gibi Ceza

6331 sayılı yasada kanun koyucu, işverenleri sağlık hizmeti sunucuları veya işyeri hekimi tarafından kendisine bildirilen meslek hastalıklarını, öğrendiği tarihten itibaren üç iş günü içinde SGK’ya bildirmekle yükümlü tutmuş.

SGK da yasanın vermiş olduğu bu yükümlüğünün nasıl yerine getirileceğini 2015-22 genelgesinde açıklamış. Genelgede, “İşveren tarafından yapılacak meslek hastalığı bildirimlerinde; sigortalının öncelikle Kurum Sağlık Kurulu tarafından sigortalının çalıştığı işten dolayı meslek hastalığına tutulduğu tespit edilecektir. Daha sonra dosyanın gönderildiği sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezi tarafından işverene tebligat gönderilerek, işverenden tespit edilen meslek hastalığının Kurumumuza bildirilmesi istenilecektir. Bu bildirimin, tebligatın tebellüğ edildiği tarihten itibaren üç iş günü içerisinde Kuruma yapılıp yapılmadığı hususu tespit edilecektir.” diyerek de son noktayı koymuş.

…

Şaka gibi

Genelgeye göre,  çalıştırdığınız işçiniz bir meslek hastalığına tutulmuş ise SGK size bir yazı göndererek işçinizin meslek hastalığına tutulduğunu size bildirecek ve  işçinizin meslek hastalığına tutulduğunu tekrar kendisine üç iş günü içinde bildirilmesini isteyecek. İşçinizin meslek hastalığına tutulduğunu üç iş günü içinde tekrar SGK’ya bildirmediğiniz durumda ise SGK size ceza kesecek.

…

Bildirim de, ceza da anlamsız

Sevgili okurlar,

İşçinin meslek hastalığına tutulduğu sağlık kurulu tarafından SGK’ya bildiriliyor ise, ki bildiriliyor,  SGK’nın tutup da bunu işverene bildirip, sonrasında tekrar bana bildireceksin demesi, sizi bilmem ama bana hiç mantıklı bir bildirim olarak gelmiyor.

Madem işçinin meslek hastalığına tutulduğunu sağlık kurulundan öğrenmişsiniz, o zaman işçinin meslek hastalığına tutulduğunu işverenine bildirip,  bir de işvereninden işçinin meslek hastalığına tutulduğunu bildirmesini niye istersiziniz ki?

Hele hele işçinin  meslek hastalığına tutulduğunu öğrenip, durumu işverenine bildiren SGK’nın, işçinin meslek hastalığına tutulduğunu tekrar kendisine bildirmeyen işverene ceza kesmesine anca yokkk artık diyebilirim..

…

Kesilen ceza yasal dayanaktan yoksundur

Yasada, işverenlere sağlık hizmeti sunucuları veya işyeri hekimi tarafından kendisine bildirilen meslek hastalıklarını, öğrendiği tarihten itibaren üç iş günü içinde SGK’ya bildirme yükümlülüğü verilmiş.

Ne var ki işveren, yasada öngörüldüğü şekilde işçinin meslek hastalığına tutulduğunu sağlık hizmet sunucusundan veya işyeri hekiminden öğrenmiyor, bizzat SGK’nın kendisinden öğreniyor ve SGK genelgesine göre de tekrar SGK’ya bildirilmesi isteniliyor.

Hani işveren yasada yer aldığı şekilde  işçinin meslek hastalığına tutulduğunu sağlık hizmet sunucusundan veya aile hekimden öğrense ve bu durumu SGK’ya bildirmese, kesilecek cezanın yasal bir dayanağı vardır diyebilirsiniz.

  Amaaaa işçisinin meslek hastalığına tutulduğunu SGK’dan öğrenip, tekrar SGK’ya bildirmeyen işverene kesilen cezanın, kusura bakmayın ama yasal dayanağı bile yok maalesef.

SGKREHBERİ- Yaşar AYDIN

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler