Anasayfa » İşçiler (4a) » Ücretim zamanında ödenmedi faiz isteyebilir miyim?

Ücretim zamanında ödenmedi faiz isteyebilir miyim?

Ücretim zamanında ödenmedi faiz isteyebilir miyim?

Tarih :
Ücretim zamanında ödenmedi faiz isteyebilir miyim?
Untitled Document

Ücretim zamanında ödenmedi faiz isteyebilir miyim?

İşçilerin uygulamada karşılaştıkları en önemli sorunlardan birisi de ücretlerini zamanında alamamadır. Bazı hallerde bu durum işçiler tarafından anlayışla karşılanmakla birlikte bazen de bu durum işveren açısından alışkanlık halini almaktadır. Bu durumlarda işçilerin de harekete geçirebilecekleri bazı yaptırımlar vardır. Bu yazımızda bunlara değineceğiz.

İşçinin ücretinin zamanında ödenememesi halindi işçinin faiz istemesi mümkün olabilmektedir. 4857 sayılı İş Kanununun 34'üncü maddesinde gününde ödenmeyen ücretlere mevduata uygulanan en yüksek faizin uygulanacağı belirtilmiştir.

4857 sayılı Kanunun Ücretin gününde ödenmemesi başlıklı 34 üncü maddesinde; "Ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir. Bu nedenle kişisel kararlarına dayanarak iş görme borcunu yerine getirmemeleri sayısal olarak toplu bir nitelik kazansa dahi grev olarak nitelendirilemez. Gününde ödenmeyen ücretler için mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı uygulanır. Bu işçilerin bu nedenle iş akitleri çalışmadıkları için feshedilemez ve yerine yeni işçi alınamaz, bu işler başkalarına yaptırılamaz."hükmüne yer verilmiştir.

Bu hüküm gereğince ücreti ödenmeyen işçinin hakkını araması mümkündür.


Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler