Anasayfa » İşveren » 12 Ay Ve Daha Fazla Bağ-Kur Borcu Nasıl Silinir?

12 Ay Ve Daha Fazla Bağ-Kur Borcu Nasıl Silinir?

12 Ay Ve Daha Fazla Bağ-Kur Borcu Nasıl Silinir?

Tarih :
12 Ay Ve Daha Fazla Bağ-Kur Borcu Nasıl Silinir?

Bağ-Kur’a borcu olan milyonlarca kişi Bağ-Kur borçlarının silinmesi ile ilgili düzenlemenin yer aldığı 6645 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Yapılacak Değişiklikler ile ilgili torba kanunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanmasını bekliyor.

Bağ-Kur borcundan dolayı emekli olamayan, sağlıktan faydalanamayan milyonlarca kişiye umut olan düzenleme 04.04.2015 tarihinde TBMM Genel Kurulunda kabul edilmişti. Peki Bağ-Kur borçları nasıl silinecek, kimler faydalanacak işte tüm ayrıntılar.

Bağ-Kur Borç Sildirmeden Kimler Faydalanacak?

6645 Sayılı Kanunun resmi gazetede yayımlandığı ay sonu itibariyle Bağ-Kura 12 ay ve daha fazla prim borcu bulunan tüm Bağ-Kurlular talepleri halinde borçlarını sildirebilecek.

6552 Sayılı Torba Yasa Kapsamında Borcunu Yapılandırıp Ödemeyen de Faydalanacak

Borçlarını 6552 Sayılı Torba yasa kapsamında taksitlendirmesine rağmen kanunun yayım tarihi ay sonu itibariyle Bağ-Kura 12 ay ve daha fazla borcu olanlar da borçlarını sildirebilecek.Bununla ilgili SGK daha önce resmi bir açıklama da yapmış ve bu konudaki tereddütleri ortadan kaldırmıştı.

Silme Bir Defaya Mahsus mu Olacak?

Bağ-Kur borç sildirmenin bundan sonra sürekli olacağını düşünen okurlarımız var.Fakat öyle bir durum söz konusu değil.Çünkü Bağ-Kur borçları kanun yayımlandıktan itibaren 3 ay süreyle başvuru yapıldığı takdirde silinecek ve dolayısıyla bir defaya mahsus olacak.

Bağ-Kur Borçları Nasıl Silinecek?

Kanunun yayım tarihini takip eden ay başı itibariyle talep edenlerin hizmetleri dondurulacak ve hizmetleri silinecek.Bağ-Kurlu olmasını gerektirecek aktif kayıtları devam edenlerin Bağ-Kuru ay başı itibariyle sıfırdan açılacak ve bu durumda olanlar sağlıktan faydalanabilecek.

Borçların Sildirilmesi İçin Ne kadar Zaman Verilecek

Kanunun resmi gazetede yayım tarihinden itibaren 3 ay içerisinde başvuru yapılması gerekmekte.3 ay geçirdikten sonra başvuru yapanların borçları silinmeyecek.

Borçların Silinmesi İçin Başvurular Nereye Yapılacak?

Bağ-Kur borçlarının silinmesi için başvurular Bağ-Kur dosyalarının bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne bir dilekçe ile yapılacak.

Silinen Hizmetler Geri Alınabilecek mi?

Silinen dönemlere ait hizmetler sigortalının ve ya hak sahiplerinin talebi halinde istenildiği zaman borçlanılarak ödenebilecek.

Silinen Dönemler İçin GSS Borcu Çıkacak mı?

Genel Sağlık Sigortası Güvencesi olmayan herkes için 01.01.2012 tarihi itibariyle zorunlu hale gelmiştir.Fakat bu dönemleri kapsayan Bağ-Kur hizmeti durdurulsa bile ayrıca gss borcu çıkarılmayacak.

Emeklilik Bekleyenler Borcunu Sildirip Emekli Olabilecek

SSK’dan emekli olmak için Bağ-Kur borcuna takılan binlerce kişi borçlarını sildirerek emekli olabilecek.

Hazırlayan: Mehmet ERBEY

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler