Anasayfa » İşveren » Bağ-Kur’lular İçin Kabus Bitiyor

Bağ-Kur’lular İçin Kabus Bitiyor

Bağ-Kur’lular İçin Kabus Bitiyor

Tarih :
Bağ-Kur’lular İçin Kabus Bitiyor

Türkiye Büyük Millet Meclisince kabul edilen torba yasanın (6645 sayılı kanunun) 46. maddesi ile 5510 sayılı Kanunun 80. inci maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendi 1/10/2008 tarihinden itibaren yürürlükten kaldırılmıştır.

…

5510 sayılı yasanın yürürlükten kaldırılan bu maddesinde, gerçek kişi olan ve yanında SSK’lı çalıştıran Bağ-Kur’lu vatandaşların ödeyecekleri primlerin, çalıştırdıkları işçilerin primlerinden az olamayacağı belirtiliyordu. Haliyle, yanında SSK’lı çalıştıran Bağ-Kur’lu vatandaşların ödediği prim çalıştırdığı işçinin priminden düşük ise Sosyal Güvenlik Kurumu Bağ-Kur primini artırmakta ve Bağ-Kur’lu vatandaşlar borçlu duruma düşmekteydi

Hatta kimi zaman Bağ-Kur’lu vatandaşların ödeyeceği primler çok yüksek miktarlara da ulaşabilmekteydi.

…

Torba yasayla yapılan bu değişiklikle Bağ-Kur’lu vatandaşlar için kabusa dönüşen bu uygulama yürürlükten kaldırılarak, Bağ-Kur’lu vatandaşların rahat bir nefes almalarına imkan sağlandı.

Tabii bu uygulama 1/10/2008 tarihinden itibaren yürürlükten kaldırıldığından, daha önce primleri çalıştırdığı SSK’lı işçilerin ücretlerine göre artırılan Bağ-Kur’lu vatandaşların sonradan ödedikleri bu paraların geri alınmasının da önü açılmış oldu.

Yani çalıştırdığınız işçinin primine göre Bağ-Kur priminiz de artırılmış ve siz de bu primleri ödemiş iseniz, ödediğiniz fazla primleri geri almanız mümkün olacak, hem de yasal faiziyle birlikte.

Hazırlayan: Yaşar AYDIN

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler