Anasayfa » GSS » Genel Sağlık Sigortası Başvuru Süresi Altı Ay Uzatıldı

Genel Sağlık Sigortası Başvuru Süresi Altı Ay Uzatıldı

Genel Sağlık Sigortası Başvuru Süresi Altı Ay Uzatıldı

Genel Sağlık Sigortası testi ve borç yapılandırması için 31 Mart son gündü. Resmi gazete yayınlanan kararla bu süre 6 ay uzatıldı

Tarih :
Genel Sağlık Sigortası Başvuru Süresi Altı Ay Uzatıldı

Genel sağlık sigortası (GSS) borçluları için son tarih 31 Mart'da doluyordu. Test yaptırmadığı için prim borcu çıkanlar yarına kadar bulundukları il veya ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak gelir testi yaptırırlarsa borçlarını revize edebilir veya sildirebilirler. Bu durumdaki kişilerin yaşadıkları hanede kişi başına düşen gelir 400,5 TL'nin altındaysa bütün prim borçları silinebilir. Resmi Gazete'de yayınlanan kararla Genel Sağlık Sigortası gelir testi için bugün sona eren başvuru süresi altı ay uzatıldı.

RESMİ GAZETE'DE YAYINLANDI

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Bakanlar Kurulu kararında, "Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun geçici 53 üncü maddesinde yer alan başvuru süresi maddede belirtilen sürenin bitiminden itibaren altı ay uzatılmıştır" denildi.

ÖDEME SÜRESİ UZADI

Kararda, aynı yasada yer alan ilk taksit ödeme süresinin de altı ay uzatıldığı belirtildi.

TEST TARİHİNE GÖRE YAPILANDIRMA

Genel Sağlık Sigortası için yapılacak gelir testi sonucunda borçlar tescil tarihinden itibaren güncellenecek. Bu süre içinde gelir testi yaptırmayanların borçları ise en yüksek prim borcu üzerinden hesaplanacak.

NASIL HESAPLANIR

Haneye giren toplam gelir, kişi başına bölünerek kişiye düşen miktar asgari ücretin üçte birinden, asgari ücrete kadar geliri olanlar ayda en az 48 lira Genel Sağlık Sigortası primi ödeyecekler. Kişi başına gelir asgari ücretin iki katı gelir elde ediyor ise kişi başına ödenmesi gereken prim 144 liraya, eğer bu tutar asgari ücretin iki katından fazlaysa kişi başına ödenecek aylık prim de 288 liraya yükseliyor.

NE KADAR PRİM ÖDENİYOR?

Test sonrası kişi başına düşen gelir 400,5 TL'nin altındaysa primleri devlet ödüyor. 400,5 ila 1.201,5 TL arasındakiler 48,06 TL; 1.201,5 TL ila 2.403 TL arasındakiler 144,18 TL, 2.403 TL'nin üzerinde olanlar ise 288,36 TL ödüyor. Gelir testi yaptırması gerektiği halde yaptırmayanlar ise gelirleri asgari ücretin iki katından yüksekmiş gibi düşünülüyorlar ve adlarına her ay en yüksek rakamdan prim borcu birikiyor. Kimlere gerek yok? Gelir testi yaptırmasına gerek olmayan kişiler şu şekilde sıralanabilir.

* Sigortalı olanlar.

* İsteğe bağlı sigorta primi ödeyenler.

* SGK'dan emekli aylığı, malullük aylığı, dul ve yetim aylığı alanlar.

* Geçici köy korucuları, 65 yaş ve engelli aylığı alanlar.

* İşsizlik maaşı alanlar.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler