Anasayfa » GSS » Gss’liler Borcunuzu Ödemeseniz Bile Gelir Testini Mutlaka Yaptırın

Gss’liler Borcunuzu Ödemeseniz Bile Gelir Testini Mutlaka Yaptırın

Gss’liler Borcunuzu Ödemeseniz Bile Gelir Testini Mutlaka Yaptırın

Tarih :
Gss’liler Borcunuzu Ödemeseniz Bile Gelir Testini Mutlaka Yaptırın

6552 sayılı yasayla, hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara birikmiş GSS borçlarından kurtulmaları için önemli bir imkan sağlandı.

Bu yasayla, gelir testine gitmeleri hususunda yapılan tebligata rağmen gitmeyen vatandaşlara 30 Mart 2015 tarihine kadar gelir testi yaptırmaları durumunda, tespit edilen gelir seviyesine göre borçların tamamının silinmesi ya da tespit edilen gelir seviyesi üzerinden borç çıkartılması imkanı verildi.

Yani, daha önce gelir testi yapılması için tarafınıza bir tebligat gelmiş, ama siz bu güne kadar gelir testi yaptırmamış iseniz, bu gün itibariyle size aylık 288 lira borç çıkartılmış demektir. Eğer ki 30 Mart 2015 tarihine kadar gelir testine giderseniz ve aile içinde kişi başına düşen gelir miktarı 400,50liradan az çıkarsabu borçların hepsi silinecek.

Yok eğer gelir testine 30 Mart 2015’den sonra gidecek olursanız, geliriniz 400,50 TL den az çıksa bile gelir testinin yapıldığı tarihten önceki aylık 288 lira tutarındaki borçlarınızı yine ödemek zorunda kalacaksınız.

Veya başka bir örnek vereyim.

Gelir testi yapılması için yapılan tebligata rağmen daha önce gelir testine hiç gitmediniz. Şimdi 30 Mart 2015 tarihine kadar gelir testine gittiniz ve geliriniz 400,50 ila 1201,50 lira arasında çıktı. Bu durumda da aylık 288 liralık borçlarınız silinip aylık borcunuz 48 liraya düşecek. Ama diyelim ki gelir testine 25Haziran 2015 de gittiniz. Bu durumda da aylık borçlarınız 15 Hazirana kadar aylık 288 lira, 15 Hazirandan sonra aylık 48 lira olacak.

O açıdan gelir testi yapılması hususundaki tebligata rağmen daha önce Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıflarına hiç müracaat etmediyseniz eğer, 30 Mart 2015 tarihine kadarmutlaka başvurun. Yok eğer30 Marta kadar gelir testine gitmezseniz 30 Marttan sonra gitseniz bile tüm bu imkanlardan yararlanma hakkını kaybetmiş olacaksınız.

6552 sayılı yasada, gelir testine hiç gitmeyen vatandaşların yanı sıra gelir testine bir aylık süre geçtikten sonra giden vatandaşlar da düşünülmüş.

O da şöyle,

6552 sayılı yasa çıkartılmadan önce gelir testine gitmeniz hususunda yapılan tebligat üzerine gelir testine bir aylık süre geçtikten sonra gitmiş iseniz, gelir testini yaptırdığınız tarihe kadaren üst seviye üzerinden yani bu gün itibariyle aylık 288 lira üzerinden, gelir testinin yapıldığı tarihten sonra ise tespit edilen gelir durumunuza göre aylık 48 lira veya 144 lira ya da 288 lira üzerinden borç çıkartılmış demektir.

Ya da gelir testine altı ay geçtikten sonra gittiyseniz ve geliriniz de asgari ücretin üçte birinden az çıkmışsa yani eski adıyla yeşil kartlı olduğunuz anlaşılmışa, o zaman da yeşil kartlı olmanız ve gelir testine altı ay geçtikten sonra gitmeniz nedeniyle, gelir testinin sonuçlandığı tarihten sonra artık GSS prim ödemeyeceksiniz belki ama gelir testine gittiğiniz tarihe kadar aylık 288 lira borcunuz var demektir.

İşte 6552 sayılı yasayla, gelir testine bir aylık süre, yeşil kartlı vatandaşların altı aylık süre geçtikten sonra gitmiş olmaları nedeniyle oluşan bu borçlar, aile içindeki gelir miktarı 400,50 TL den fazla çıkmışsa tespit edilen gelir seviyesine göre düşürülmüş; 400,50 TL den az çıkmış ise tamamı silinmiş. Bunun yapılması için de SGK’ya başvuru gibi bir şart da aranılmamış.

6552 sayılı yasayla GSS’li vatandaşlar için bunlar yapılmış olmasına rağmen İbrahim IŞIKLI diye bir adam, bir gazetedeki köşe yazısında daha önce gelir testine gitmiş olan vatandaşların yeniden gelir testine gitmeleri halinde tespit edilen yeni gelir seviyesi üzerinden taaa tescil tarihinden itibaren borcunun değiştirileceğini yazmış.

Güler misiniz ağlar mısınız,

Ne 5510 sayılı yasada, ne de 6552 sayılı yasada bu şekilde bir yasa maddesi bulunmadığı gibi SGK genelgesinde de böyle bir şey açıklanmamıştır. Gelir tespitine daha önce gitmiş iseniz ve şimdi tekrar bir gelir testi yaptıracaksanız tespit edilen yeni gelir seviyesi, tescil tarihinden itibaren değil gelir testinin yapıldığı tarihten itibaren değişecektir.

Değerli okurlar ,

Sayın Işıklı neye göre söylüyor bunu bilinmez ama, bu söylediklerinin kesinlikle hiçbir doğruluğu yok.

Benden size tavsiye, siz siz olun sosyal güvenlik konusunda her söylenene inanmayın ve mutlaka SGK’ya danışın.

Yoksa ağzı olan konuşuyor, gördüğünüz gibi…

Hazırlayan: Yaşar AYDIN

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler