Anasayfa » Soru Cevap » 30 yıl üzeri hizmetler için kıdem tazminatı alınması

30 yıl üzeri hizmetler için kıdem tazminatı alınması

30 yıl üzeri hizmetler için kıdem tazminatı alınması

Tarih :
30 yıl üzeri hizmetler için kıdem tazminatı alınması

Soru: 2005 yılında 35 yıllık hizmetle emekli oldum. Bugünlerde 30 yılın üzeri hizmetler için emekli ikramiyesine hak kazanılması sözkonusu oldu. Ben de bu haktan yararlanabilir miyim? Dava açmam mı gerekiyor?

CEVAP:  Anayasa Mahkemesi 30 yılın üzerinde hizmetleri bulunan devlet memurlarına emekli ikramiyesinin 30 yıl üzerinden ödenmesi konusundaki maddeyi iptal etti. Karar 7 Ocak 2015’te Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İptal kararı uyarınca 15.12.2014 tarihinden sonra emekli olan ve kendisine 15.01.2015 tarihinden itibaren emekli aylığı ve ikramiyesi ödenen kişiler bu haktan yararlanmaya başlayabildi. Fakat bu tarihten önce emekli olmuş kişilerden 30 yılın üzerinde hizmeti olanların 30 yılın üzerindeki hizmetleri için doğrudan ikramiye almaları mümkün değil. 30 yılın üzeri hizmetleri bulunan memurlar bu haktan yararlanabilmek için ya dava açıp idare mahkemesinin kararını bekleyecek ya da hükümetin konuyla ilgili düzenleme yapmasını umut edecekler.

Bu durumdaki kişilerin önce SGK’ya başvurmaları daha sonra İdare Mahkemesi’nde dava açmaları gerekiyor. 30 yılın üzerinde hizmeti olup geçmişte yalnızca 30 yıllık hizmetleri karşılığı emekli ikramiyesi almış kişiler dilekçeyle SGK’ya başvurabilir. SGK bu durumdaki kişilere maddenin geriye dönük olarak yürümeyeceği gerekçesi ile ret cevabı veriyor. Bu cevabı alan kişinin cevabın kendisine tebliğ edildiği tarihten itibaren 60 gün içerisinde İdare Mahkemesi’nde dava açması şart.

30 yılın üzerinde hizmeti bulunan emeklilerin emekli ikramiyeleri emekli oldukları tarihte doğmuş bir hak olduğu için emekli oldukları tarihte 30 yılın üzerindeki hizmetleri için ikramiye ödenseydi ne kadar para alacaklarını hesaplayarak dava açmaları gerekiyor. İdare Mahkemeleri emekli ikramiyesini emekli olunan tarihte doğan bir hak olarak değerlendirdiği için böyle bir durum sözkonusu. Emeklilerin önce bu hesabı yaparak dava sonucu alabilecekleri rakamı bilmeleri ve daha sonrasında dava açmaları yerinde olur.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler