Anasayfa » Borçlanma » Seçimler İçin İstifa Eden Kamu Görevlileri

Seçimler İçin İstifa Eden Kamu Görevlileri

Seçimler İçin İstifa Eden Kamu Görevlileri

Boşta geçen sürelerini hizmetten saydırabilir mi?

Tarih :
Seçimler İçin İstifa Eden Kamu Görevlileri

Bilindiği üzere 07.06.2014 tarihinde yapılacak genel seçimlerden dolayı birçok devlet memuru ile üst düzet bürokratlar istifa etmiş ve milletvekilliği için aday adayı olmuşlardır.

Burada seçimler için istifa eden devlet memurlarının aklına en çok takılan soru boşta geçen hizmet sürelerinin Sosyal Güvenlik açısından borçlanılabilip borçlanılamayacağı.

Seçimler için istifa eden devlet memurları:

- İstifa ettikleri tarih ile seçimin yapıldığı tarihi takip eden ay başına kadar açıkta geçirdikleri süreleri,

- Seçimin yapıldığı tarihten önce görevine başlayanların ise istifa ettikleri tarih ile göreve başladıkları tarih arasındaki süreleri,

- Seçimlerin yapılamaması veya ertelenmesi nedeniyle yeniden görevlerine dönenlerin seçime katılmak üzere görevlerinden ayrıldıkları tarih ile seçimlerin ertelenmesi nedeniyle görevlerine başladıkları tarih arasında geçen süreleri,

Borçlanabilmektedirler.

Seçimler için istifa eden devlet memurlarının bu süreleri borçlanabilmeleri için Sosyal Güvenlik borçlanma talep dilekçesi ile ekinde görevlerinden istifa ettiklerini belirtir istifa dilekçelerini ve istifalarının kabul edildiğini belirtir kurum olurunun onaylı örneği ile seçimlerin yapılacağı tarihten önce görevine başlayanların ise göreve başlamalarına ilişkin olurun onaylı bir örneğini ibraz etmeleri gerekmektedir.

Bunların haricinde memurların kurumlarından seçim için istifa ettikleri ve tekrar göreve başladıkları tarihleri gösterir şekilde düzenlenmiş tüm hizmetlerini gösterir onaylı hizmet belgesi gerekmektedir.

Borçlanma tutarı sigortalı tarafından beyan edilen günlük kazancın %32’si üzerinden (asgari ücretin günlük tutarından az olmamak koşuluyla) hesaplanır.

01.01.2015-30.06.2015 tarihleri arası asgari günlük borçlanma tutarı=12,81 T.L.

01.07.2015-31.12.2015 tarihleri arası asgari günlük borçlanma tutarı=13,58 T.L.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler