Anasayfa » Soru Cevap » İşveren Bunu Yapmak Zorunda!

İşveren Bunu Yapmak Zorunda!

İşveren Bunu Yapmak Zorunda!

Tarih :
İşveren Bunu Yapmak Zorunda!

Biz özel tekstil firmasında çalışıyoruz. Devletin verdiği yüzde 12.5 zammı özel sektör de vermek zorunda mıdır? 5...444490 Nolu SMS


İş Kanunu'na göre, işveren iş sözleşmesinde ve varsa toplu iş sözleşmesinde belirtilen zammın dışında zam yapmak zorunda değildir.

Ancak işçi asgari ücretle çalışıyor ise asgari ücretin değiştiği dönemlerde yeni asgari ücreti uygulamak zorundadır.

Güvenlik personeli olarak çalışmaktayım, her gün 12 saat çalışıyorum. Yemek molası ve dinlenme süresi verilmiyor. İmzaladığımız puantajda gözüküyor, tek nöbet tuttuğumuzdan dolayı olmaz diyorlar. Ne yapmalıyım? Mesailerde ayrıca yemek parası da verilmesi gerekmez mi? 5...152584 Nolu SMS


İş Kanunu'na göre, günde 7.5 saatten fazla çalışılan işlerde ara dinlenmesi verilmesi zorunludur. 12 saat fiilen çalışma kanuna aykırıdır.

İş sözleşmesi gereği yemek parası verilmesi gerekiyorsa, işveren yemek parası vermek zorundadır. Tamamen sözleşme ile ilgilidir. Kanuni bir zorunluluk yoktur. Ara dinlenmesi kullandırılmaması ile ilgili olarak Alo 170'e şikayette bulunabilirsiniz. ?

Evlilik nedeniyle işten ayrılmak istiyorum. Yakın bir süre sonunda evleneceğim. Ne zaman işten ayrılmam gerekir? Ayrılma dilekçesini verdiğim gün işten ayrılabilir miyim? Yoksa işverene yeni personel bulma konusunda bir süre tanımak zorunda mıyım?


İş Kanunu'na göre kadın işçi evlilik nedeniyle evlendikten sonra 1 yıl içinde işten ayrılması halinde kıdem tazminatını alabilir.

Evlenmeden önce işten ayrılırsanız tazminat alamazsınız. Evlilik cüzdanı veya evlilik belgesi ile işverene başvurmanız halinde tazminatınızı alarak işten ayrılabilirsiniz. İşverene belli bir süre tanıma zorunluluğu kanunen yoktur.

2000 yılında vergiye tabi idim ama Bağ-Kur kaydım olmadığı için şu an gözükmüyor. 2005 yılından bu yana SSK devam ediyor. Şu an Bağ-Kur kaydımın görünmesi için ne yapmam gerekiyor? Ayşe TAŞ


2000 yılından vergi kaydınız varken ve 01.10.2008 tarihine kadar Bağ-Kur'a girişiniz yapılmadıysa bu günleri hizmet olarak alamazsınız.

Bu günleri alabilmeniz için yargıya müracaat etmeniz ve yargı kararını beklemeniz gerekmektedir. Şu anki mevzuatlar çerçevesinde yargıya başvurmadan bu günleri alamazsınız.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler