Anasayfa » Yurtdışı » Gurbetçiler İçin Son 4 Gün

Gurbetçiler İçin Son 4 Gün

Gurbetçiler İçin Son 4 Gün

Son tarih 29 Aralık

Tarih :
Gurbetçiler İçin Son 4 Gün

6552 sayılı Kanunla 3201 sayılı Kanunda değişiklik yapılarak, yurtdışı borçlanma talep tarihinde Türk vatandaşı olmayanlara borçlanma hakkı verilmiş ve akit ülkede ilk defa çalışılmaya başlanılan tarihinin emeklilik işlemlerinde geçerli sayılması sağlanmıştır.

SGK’ca 29/9/2014 tarihinde yayımlanan 2014-27 genelge ile mavi kartlı olması nedeniyle borçlanma işlemi geçerli sayılmayanlar ile yurtdışındaki ilk işe giriş tarihi esas alınarak aylık bağlanması talebinde bulananlara 3 aylık süre tanınmıştır.

Genelge ile tanınan 3 aylık süre 29/12/2014 tarihinde sona erecektir.

Yurtdışı sürelerini borçlanmak için 29/12/2014 tarihine kadar SGK’ya yeniden müracaat edenlerin ödeyecekleri bir günlük borçlanma tutarları 12 lira üzerinden hesaplanacaktır.

Yine aynı şekilde geçmiş tarihlerde yurtdışı işe giriş tarihine göre aylık bağlanmasını isteyenler yeni aynı şekilde 29/12/2014 tarihine kadar SGK’ya müracaat etmeleri halinde aylıkları 1 Ekim 2014 tarihinden itibaren başlatılacak ve bunlara 3 aylık toplu verilecektir.

Bu nedenle, SGK’nın verdiği bu haktan yararlanacak olan gurbetçilerin 29/12/2014 tarihine kadar müracaat etmeleri gerekmektedir. Aksi halde borçlanma ve aylık talepleri, ikinci talep tarihine esas alınarak yapılacak ve bu durum gurbetçinin birikmiş aylık kaybına neden olacaktır

Kaynak : SGK Rehberi
Sağlık Bakanlığı açıkladı: O sözler, Bakan Koca'ya ait değil
SSK emeklisi vefat eden babadan maaş alabilir mi?
İkinci el araçta 1,5 milyon kişi kilometre sorguladı
Çağımızın vazgeçilmezi! Türk kadınları üretmeye başladı
Taşeron ve 'belediye şirket işçiliği' hedefte
Yeni zam haberi % 20 ile geldi!
Emine Bulut cinayetini anlatırken gözyaşlarını tutamadı
Hava gösterisinde iki asker feci şekilde öldü

Benzer Haberler