Anasayfa » Borçlanma » Staj Yapanlar Borçlanma Hakkı İstiyor

Staj Yapanlar Borçlanma Hakkı İstiyor

Staj Yapanlar Borçlanma Hakkı İstiyor

Tarih :
Staj Yapanlar Borçlanma Hakkı İstiyor

01.10.1976 doğum tarihim. 1994'ün Şubat ayında meslek lisesinde okurken zorunlu olarak 8 aylığına, yani 2 dönem zorunlu staja gönderildim. Okul tarafından ilk olarak SSK kartı ve sicil no verildi. Halen bu sicil numarasını kullanmaktayım.

Bu tarihte yaşım 18 idi. Aradan yıllar geçtikten sonra bu girişin emekliliğe sayılmadığını öğrendim. Esas prim yatma tarihi Ağustos 2000'dir.

Staj sigortalarının başlangıç kabul edileceğine dair duyumlar alıyorum. Böyle bir durum var mı? Necati SAVAŞ


Şu anki mevzuatlar çerçevesinde belirttiğiniz şekilde yapılan staj süreleri emeklilikte sayılmamakta veya borçlanma gibi bir durum söz konusu değildir.

Ancak avukatların staj yaptıkları süreleri, doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık öğrenim süreleri, hekimlerin fahri asistanlıkta geçen süreleri borçlanarak hizmetten saydırma hakları bulunuyor.

Halihazırda bu haklar varken, siz ve sizin gibi staj görenlerin de staj günlerini borçlanarak hizmetten saydırmaları ya da en azından bu girişlerin işe başlangıç olarak kabul edilmesi gerektiği düşüncesindeyiz. Çünkü staj sürelerinin borçlanılması ve hizmetten sayılması durumunda ya da sadece girişin sayılması özellikle eski girişliler açısından erken emeklilik demek oluyor.

Stajyerlikte geçen süreler bugünkü şartlarda emekliliği etkilemese de kadınlar için bir avantaj da sağlıyor. Normal şartlarda kadınlar doğum borçlanmasını sigortalı oldukları tarihten sonraki çocuklar için yapabiliyor. İşte burada staj başlangıcı devreye giriyor ve doğum için başlangıç sayılıyor. Yani staj başlangıcından sonraki doğumlar da borçlanılabiliyor.

Ayrıca staj başlangıcında alınan SSK sicil numarası aktif çalışmaya başlayınca da kullanılabiliyor.

01.12.1979 ila 09.08.1996 tarihleri arasında vergi mükellefiydim ama hiçbir Bağ-Kur kaydına ve numarasına ulaşamadık.

Bu mükellefiyet Bağ-Kur'dan borçlanmak için yeterli mi? Bir de 2012'de 8 aylık sigortam var. Emekli olabilir miyim? Mehmet YILDIZ/ İstanbul-B.Çekmece


Belirttiğiniz tarihlerle ilgili Bağ-Kur'a giriş yapılmamışsa ve kaydınız yoksa herhangi bir hizmet almanız söz konusu değildir. Çıkan torba yasada geçmiş yıllarla ilgili vergi mükellefi olanların Bağ-Kur hizmeti alması ile ilgili çalışmalar yapıldı fakat olumlu bir sonuç çıkmadı. Bu nedenle belirttiğiniz tarihlerle ilgili hizmet alabilmeniz için yargıya başvurmanız gerekiyor ama çok geç kalınmış. Bu şekilde emekli olamazsınız.

Ne zaman emekli olurum?

Doğum tarihim 05.01.1970. Askerliğimi SSK'dan önce yaptım.

SSK girişim 01.01.1992, toplam prim gün sayım şu an 7500. Askerliğimi de ödersem (18 ay yaptım) ne zaman emekli olabilirim?

5...854662 Nolu SMS


İşe girişinize göre 25 yıl, 53 yaş ve 5600 prim gün şartlarına tabisiniz. Sadece 8 aylık askerlikle 52 yaşa tabi olabilirsiniz.

Prim güne ihtiyacınız olmadığından, askerliğin hepsini borçlanmanıza gerek yok. 52 yaşınızın dolacağı 05.01.2022 tarihinde emekli olursunuz.

Benzer Haberler