Anasayfa » Borçlanma » Yeni Doğum Borçlanmasıyla İlgili Başvurular Başladı

Yeni Doğum Borçlanmasıyla İlgili Başvurular Başladı

Yeni Doğum Borçlanmasıyla İlgili Başvurular Başladı

Üç çocuk ve 6 yıla kadr borçlanma hakkı

Tarih :
Yeni Doğum Borçlanmasıyla İlgili Başvurular Başladı

Şartları tutan SSK (4/1-a) kapsamındaki kadın sigortalılar, en fazla iki çocuk için ve en fazla dört yıla kadar doğum borçlanması yapabiliyordu. Ancak 6552 sayılı Torba Yasa ile doğum borçlanmasının kapsamı genişletilmiş, 4/1-b (Bağ-Kur) ve 4/1-c (Emekli Sandığı) sigortalıları için de doğum borçlanması yapma imkanı getirilmiş, aynı şekilde 2 çocuk ve en fazla dört yılla sınırlı olan borçlanma 3 çocuk ve 6 yıla çıkarılmıştı. Memurlara doğum borçlanması hakkının getirilmesi özellikle istifa edip doğumdan sonra bir daha memuriyete dönmeyenlerin işine yarayacak.

Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu bu konudaki hazırlıkları henüz tamamlamadığından, konuya ilişkin Genelge henüz çıkarılmadığından SGK müdürlükleri 4/1-a sigortalılarının üçüncü çocuk için yaptığı borçlanma başvuruları ile 4/1-b ve 4/1-c kapsamındakilerin borçlanma başvurularını kabul etmiyordu.

Konuya ilişkin genelge galen çıkmamış olmakla birlikte, Sosyal Güvenlik Kurumu hazırlıkları tamamladı, borçlanma programı 3 çocuk için borçlanmayı kabul edilecek şekilde düzeltildi. Artık bu konuda SGK müdürlüklerine başvuru yapılabilecek.

Doğum borçlanmasında, sigortalı kadınlar en fazla üç defaya mahsus olmak üzere, her doğum için doğum tarihinden itibaren geçen en fazla iki yıllık süreleri, bu sürelerde uzun vadeli sigorta kolları açısından sigortalılıkları bulunmaması ve çocuklarının yaşaması şartıyla borçlanabilecekler.

Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalının borçlanma talebinin kabul edilebilmesi için doğumdan önce;

- 4/1-a kapsamında tescil edilmiş ve adına kısa veya uzun vadeli sigorta kollarına tabi prim bildirilmiş/tahakkuk etmiş olması veya,

- 4/1-b kapsamında prim ödemesine bakılmaksızın tescil edilmiş olması veya,

- 4/1-c bendi kapsamında tescil edilmiş olması,

şartı aranacak.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler