Anasayfa » İşveren » SGK Başkanından skandal kıyak itirafı

SGK Başkanından skandal kıyak itirafı

SGK Başkanından skandal kıyak itirafı

Tarih :
SGK Başkanından skandal kıyak itirafı
SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN MİLYONLUK FUTBOL KULÜPLERİNE KIYAK!

SGK Başkanı Sayın Fatih ACAR bir demecinde diyor ki;

O anlı şanlı futbol kulüplerindeki meşhur futbolcuları, teknik direktörleri inceledik. Gördük ki bir çoğu asgari ücret üzerinden bildiriliyor. Acımasız bir şekilde geriye doğru her türlü denetimleri yaparak bu kulüpleri cezalandırabilirdik. Ama bunu yapmadık. İstanbul'da Federasyon Başkanı ve kulüp başkanlarıyla görüştük, bir ay içinde sorunu çözdük. Artık asgari ücretli futbolcu, teknik direktör görmeniz mümkün olamayacak. Hepsi tavandan bildirilecek.

Evet değerli okurlar

Gördüğünüz gibi, yıllarca milyonluk futbolcuların primlerini asgari ücret üzerinden ödeyen futbol kulüplerine SGK'nın neler yaptığı, daha doğrusu neler yapmadığı Kurumun bir numaralı adamı tarafından bu şekilde açıklanmış.

Milyonluk futbolcuları, teknik direktörleri yıllarca asgari ücretten bildiren kulüpleri cezalandırmak, meğerse "acımasızlık" olurmuş, sayın Başkana göre.

Madem öyle, madem milyonluk futbolcuları asgari ücret üzerinden bildirenleri cezalandırmak "acımasızlık" olurdu, o zaman bizim de birkaç sorumuz olacak Fatih Beye.

Sayın Başkan

Velev ki siz, işçilerin ücretlerini eksik bildiren bir firma sahibisiniz. Ve SGK sizin işçilerinizin ücretlerini eksik bildirdiğinizi tespit edip size yüz binlerce lira ceza kesmiş. Milyonluk futbol kulüplerine acıyıp cezalandırmayan SGK'ya demez misiniz, kardeşim milyonluk futbol kulüplerine hiçbir şey yapmadınız, bana niye yüzbinlerce lira ceza kestiniz, beni niye cezalandıyorsunuz diye.

Veya şöyle sorayım sorumu. Velev ki siz, o tarihlerde futbolcuydunuz ve kulübünüz sizin primlerinizi yıllarca asgari ücret üzerinden bildirmiş. SGK'nın kulübünüze, hadi bu seferlik böyle olsun, ama bir daha eksik bildirmeyin! Demesine siz razı olur muydunuz?

Demez miydiniz SGK'ya, kardeşim eksik yatan primler, benim primlerim. Size ne oluyor. Benim haklarımı göz göre göre yemelerine nasıl müsaade edersiniz, diye

Sosyal güvenlik reformu olarak adlandırdığınız 5510 sayılı Yasayı sizler hazırladınız, cezalarını da sizler koydunuz. İşçilerin ücretlerini SGK'ya eksik bildirdiği tespit edilenlere, ne diyor kanun koyucu, eksik bildirilen kısmı faiziyle birlikte ödeyecekler demiyor mu, diyor. Eksik bildirilen her ay için iki asgari ücret ceza uygulayacaksın diye buyurmuyor mu, buyuruyor.

Öyleyse?

Her gün kayıt dışı istihdamla nasıl mücadele ettiğinizi anlatıyorsunuz, yurdun dört bir köşesinde. Soruyorum sizlere, futbol kulüplerinin bu yaptıklarını görmezden gelip bundan sonrası için futbolcuların ücretleri artık tavandan bildirilecek demek, kayıt dışı istihdamla mücadele etmek mi oluyor acaba?

Şu kadarını söyleyeyim, kayıt dışı istihdamla mücadelede gerçekten samimi iseniz, kayıt dışı istihdama gerçekten savaş açtı iseniz, bütün bu yapılanları görmeden gelemezsiniz. Eğer ki futbolcuların primlerinin eksik yattığını düşünüyorsanız, ki bu ap açık ortada, incelersiniz kulüplerin kayıtlarını, neyse cezası, kesersiniz.

Kanun size, milyonluk futbolcuları asgari ücret üzerinden ücret alıyormuş gibi bildiren futbol kulüplerine acımak, onları geriye doğru denetlememek gibi bir inisiyatif vermiş mi?

Vermemiş

Bakın UEFA'ya…

Hiç acıdı mı Beşiktaş'a, Bursaspor'a, Gazintepspor'a?

Bir yıl boyunca Avrupa kupalarından niye men etti bu kulüpleri. Niye yüzbinlerce euro ceza kesti UEFA'nın müfettişleri bu kulüplere,

Bilmiyorsanız söyleyeyim.

Futbolcularına olan borçlarını ödememelerinden dolayı

Ya siz ne yaptınız. Maalesef siz, futbolcuların primlerini eksik ödeyen futbol kulüplerinin bu yaptıklarını görmezden geldiniz.

Olacak şey mi bu Allah'ınızı severseniz.

Gönderin müfettişlerinizi, incelesinler futbol kulüplerinin kayıtlarını. Üç ay mı sürer, beş ay mı bilmem. Ama ben bu işi bir ayda çözdüm, bundan sonra primler tavandan yatacak demekle olmuyor maalesef bu işler.

Bu arada Sayın Başkanın demecinin sonundaki açıklamaları için de birkaç şey ifade etmeden geçemeyeceğim. Diyor ki Sayın Başkan, "Bizim Kurum olarak, teftişten önce rehberlik anlayışını ön planda tutan bir anlayışımız var."

Sayın Başkan

Kayıt dışı işçi çalıştıran mükelleflere veya işçilerini asgari ücret üzerinden ücret alıyormuş gibi bildirenlere elbetteki rehberlik hizmeti verebilirsiniz. Ama rehberlik hizmeti veriyor olmanız, geçmişte futbolcuların, teknik direktörlerin primlerini eksik yatırmış olan bu kulüplere cezai müeyyide uygulamayacağınız anlamına gelmez.Gelmemeli.

Eğer ki yasada suç sayılan bir fiil işlenmiş ise önce cezasını kesersiniz, ondan sonra da rehabilitasyona mı tabi tutarsınız, eğitim mi verirsiniz, ne yaparsanız, yaparsınız.

Ama işlenen bir suçu, asla cezasız bırakamazsınız.

Daha önce yapılan kıyaklara ulaşmak için tıklayınız.

Selim KAYAOĞLU

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler