Anasayfa » GSS » GSS ve Bağ-Kur Prim Borçları Nasıl Ödenir?

GSS ve Bağ-Kur Prim Borçları Nasıl Ödenir?

GSS ve Bağ-Kur Prim Borçları Nasıl Ödenir?

İnternetten çok rahat ödeyebilirsiniz

Tarih :
GSS ve Bağ-Kur Prim Borçları Nasıl Ödenir?

Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu 11.09.2014 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6552 sayılı Torba Yasanın 60. Maddesini 01.10.2014 tarihinden itibaren uygulamaya başlamış fakat yapılandırılan borçların ödenmesinde büyük sıkıntılar yaşanmıştır.Banka personelinin bu konudaki bilgi yetersizliği yapılandırma tahsilatları konusunda vatandaş için bir çok sıkıntıyı da beraberinde getirmiş, zaten saatlerce bekleyerek yapılandırabildikleri borçları için bu sefer de bankalarla uğraşmak zorunda kalmışlardır.Fakat SGK internet sitesinden bu sorunu kısmen çözmüş bulunmaktadır.

Kredi kartı kullanan vatandaşların bankalarda sıra beklemek zorunda kalmadan 6552’ye göre yapılandırdıkları borçlarını www.sgk.gov.tr adresinden E-SGK-Kart ile Prim Ödeme

menusunden ödemeleri mümkün bulunmaktadır.Şimdi sırasıyla GSS ve Bağ-Kur borçlarının nasıl ödeneceğini açıklayalım:

GSS PRİM BORÇLARI

Bilindiği gibi 6552 sayılı torba yasa 2014/04 dönemi ve öncesindeki prim borçlarını kapsamakta, bundan dolayı GSS’linin sağlık provizyonu alabilmesi için borçlarını yapılandırdıktan sonra 2014/04 dönemi sonrasındaki toplam borcuyla beraber yapılandırma ilk taksidini de ödemesi gerekmektedir.

1-Yapılandırılan GSS prim borcu Ödeme şekli:

www.sgk.gov.tr-E-SGK-Kart İle Prim Ödeme-Diğer Ödemeler-GSS 6552 Yapılandırma Tahsilatı

2-Yapılandırma Kapsamına Girmeyen 2014/04 dönemi sonrası GSS prim borçlarının ödeme Şekli:

www.sgk.gov.tr-E-SGK-Kart İle Prim Ödeme-Diğer Ödemeler-GSS Prim

BAĞ-KUR PRİM BORÇLARI

Bilindiği gibi 6552 sayılı torba yasa 2014/04 dönemi ve öncesindeki prim borçlarını kapsamakta, bundan dolayı Bağ-Kur sigortalısının sağlık provizyonu alabilmesi için borçlarını yapılandırdıktan sonra 2014/04 dönemi sonrasındaki toplam borcuyla beraber yapılandırma ilk taksidini de ödemesi gerekmektedir.

1-Yapılandırılan Bağ-Kur prim borcu Ödeme şekli:

www.sgk.gov.tr-E-SGK-Kart İle Prim Ödeme-4B Sigortalı Ödemeleri-Bağ-Kur Geçmiş Dönem-25 Kodu İle Bağ-Kur Yapılandırma Tahsilatı

2-Yapılandırma Kapsamına Girmeyen 2014/04 dönemi sonrası Bağ-Kur prim borçlarının ödeme Şekli:

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler