Anasayfa » GSS » Zorunlu Genel Sağlık Sigortası İflasın Eşiğinde

Zorunlu Genel Sağlık Sigortası İflasın Eşiğinde

Zorunlu Genel Sağlık Sigortası İflasın Eşiğinde

5510 sayılı Kanunla gerçekleştirilen sosyal güvenlik reformu

Tarih :
Zorunlu Genel Sağlık Sigortası İflasın Eşiğinde

5510 sayılı Kanunla gerçekleştirilen sosyal güvenlik reformunun en önemli bileşenlerinden birisi genel sağlık sigortalılığının zorunlu hale getirilmesidir. 1/1/2012 tarihi itibariyle zorunlu olarak uygulanmaya başlayan genel sağlık sigortalılığı uygulamasıyla birlikte 5,5 milyon kişinin tescilinin yapıldığını belirten Sayıştay, SGK’nın 2013 yılı Denetim Raporunda tescili yapılan kişilerin neredeyse % 99 unun prim borcu bulunduğunu, % 86’sının SGK’ya herhangi bir ödemede bulunmadığını, SGK’nın toplamda 8 milyarı aşan bir prim alacağı olduğunu ve SGK’nın bu alacağın tahsili için hiçbir işlem yapmadığını belirtmektedir.

Gerçekten de, zorunlu GSS uygulaması toplum tarafından tam olarak ya algılanamadı ya da anlatılamadı.

Esasen, ödenecek düşük miktarlı bir primle her türlü sağlık yardımının alınmasını sağlayan bu uygulamanın yürümesi için gerekli tanıtım çalışmalarının yapılması ve prim ödeme alışkanlığının kazandırılması için de prim borcunu ödemeyenler hakkında gerekli takiplerin SGK tarafından yapılması gerekmektedir.

Ayrıca, 5510 sayılı Kanuna göre zorunlu sigortalı olmayan, emekli aylığı almayan ya da anne- babası üzerinden sağlık yardımı almayanların zorunlu olarak genel sağlık sigortası primi ödemekle yükümlü olduğunu, bu şekilde prim ödeyerek sağlık yardımı almakta iken sigortalı çalışmaya başlayanların zorunlu sağlık primi ödeme yükümlülüklerinin sona erdirilmesi gerektiğini belirten Sayıştay, mevzuata aykırı bir şekilde 1 milyon 250 bin vatandaşa 1 milyar 547 bin lira sağlık primi borcu çıkarıldığını tespit etti.

SGK Rehberi olarak vatandaşlara tavsiyemiz, yeni çıkan torba kanunu da dikkate alarak en yakın SGK birimine müracaat ederek durumlarını öğrenmeleridir.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler