Anasayfa » Medya Haberleri » VAN Depremzedelerinin sağlık yardımında prim borcuna bakılır mı?

VAN Depremzedelerinin sağlık yardımında prim borcuna bakılır mı?

VAN Depremzedelerinin sağlık yardımında prim borcuna bakılır mı?

VAN ilimizde meydana gelen depremde sağlık yarmınından faydalanmak isteyen ancak prim borcu olanların sağlık yardımı alıp alamayacağı ile bunlardan katılım payı alınıp alınmayacağını açıklayacağız.

Tarih :
VAN Depremzedelerinin sağlık yardımında prim borcuna bakılır mı?
VAN Depremzedelerine sağlık yardımında prim borcuna bakılır mı?

Hepimizin bildiği gibi, 23 Ekim 2011 tarihinde Van ilimizde 7,2 büyüklüğünde bir deprem yaşandı. Bu depremde birçok vatandaşımız hayatını kaybetti, yaralandı. Hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet geride kalanlarına başsağlığı diliyor, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz.

Depremden kurtularak hayatta kalan vatandaşlarımızın en önemli sorunlarından biride sağlık hizmetleri alanında yaşanmıştır.

Bazı basın yayın organlarında yer alan haberlere göre, Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürünün yaptığı bir açıklama da depremzedelerin ilaç ve muayene katılım paylarından muaf tutulmayacağı hususunda idi.

Bunun bir yanlış anlaşılma olduğu kanaatindeyiz. Çünkü, 5510 sayılı Sosyal sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 69 uncu maddesinde deprem gibi afet durumunda katılım payı alınmayacağı öngörülmüştür. Bu konuda genel müdürün bir eksiğinin olduğu düşünülemez. Büyük ihtimalle basın mensubu arkadaşlar Sosyal Güvenlik Kurumunun internet sayfasında yer alan duyuruyu yanlış değerlendirmiş olabilirler.

Ayrıca, burada yaşayan isteğe bağlı sigortalı olanlardan prim borcu olanlar ile zorunlu Bağ-Kur sigortalılarından 60 günden fazla prim borcu olanlar Sosyal Güvenlik Kurumunun sağlık hizmetlerinden faydalanamamaktadırlar.

Yine bu konuda da 5510 sayılı Kanunun 67 nci maddesinde düzenleme bulunmaktadır. Buna göre, 7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun kapsamındaki afetlerde genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık hizmetlerinin Sosyal Güvenlik Kurumunca sağlanmaya devam edileceği hüküm altına alınmıştır.

Tüm bu nedenlerle öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu bilgi işlem sisteminde gerekli düzenlemeyi bir an önce yaparak burada yaşayan vatandaşlarımızın sıkıntılarının giderilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde gereksiz yere mağdur vatandaşlarımız yeni bir mağduriyetle karşı karşıya kalacaktır.

Alper SUNGUROĞLU

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler