Anasayfa » GSS » Öğrencilere Müjde!

Öğrencilere Müjde!

Öğrencilere Müjde!

Tarih :
Öğrencilere Müjde!

Sosyal Güvenlik Kurumundan gerek annesi/babasının ölüm nedeniyle yetim aylığı alan gerekse anne/babası üzerinden sağlık yardımı alan öğrenciler her altı ayda bir SGK’ya öğrenciliğinin devam ettiğini gösteren öğrenci belgesiyle müracaat etmesi gerekiyordu.

Bunun için öğrenciler bir veya birkaç gününü bu işlem için heba etmekte, eğitiminden mahrum kalmakta, harçlıklarından yolculuk parası ödemekte sgk’da kuyrukta saatlerce beklemekte ve bunun gibi birçok sıkıntıya katlanmaktaydı.

Bu uygulama dev bir elektronik alt yapıya sahip SGK’ya yakışmıyordu. Öğrencilerin bilgilerinin gerek Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gerekse yükseköğretim kurumu veya üniversitelerin kayıtlarından elektronik ortamda alabilirdi.

Nihayet SGK’da üstün gayretle çalışanların ısrarlı çalışmaları sonucunda YÖK kayıtları ile entegrasyon sağlanmıştır.

İlk uygulamsı 2014-2015 yılı eğiti m öğretim döneminde yapılacak ve artık öğrencilerin SGK’ya öğrenci belgesi getirmek zorunda kalmadan sağlık aktivasyon/vize işlemleri yapılmış olacak.

Temennimiz aylık maaş ödeme sistemlerinin de bu uygulamaya geçerek, öğrenci çocukların yetim maaşlarını alabilmek için SGK’ nın yolunu tutmalarına gerek kalmamasıdır.

Kaynak : SGK Rehberi
Emekli Cumhuriyet Başsavcısı hayatını kaybetti
Burhan Kuzu'dan hanımağa 'Güniz Akkuş' açıklaması
Ekonomist Civelek: Herkes oyundan çıkmaya çalışır
Cezaevi personeli 15 gün daha izolasyona tabi tutulacak
Hakkari'den acı haber: İki asker şehit oldu
Koronavirüsü hafif atlatanlarda 'antikor' tespit edildi!
31 Mayıs 2020'den önemli gündem başlıkları
İdari izin neden gebelere verilmedi?

Benzer Haberler