Anasayfa » Soru Cevap » SSK dan dul aylığı alan anneme Bağ-Kur'dan yetim aylığı bağlanır mı?

SSK dan dul aylığı alan anneme Bağ-Kur'dan yetim aylığı bağlanır mı?

SSK dan dul aylığı alan anneme Bağ-Kur'dan yetim aylığı bağlanır mı?

SSK dan Dul Aylığı Alan Anneme Bağ-Kur dan Yetim Aylığı Bağlanır mı? Bağlanırsa bunun oranı aylık alan sayısına göre değişir mi?

Tarih :
SSK dan dul aylığı alan anneme Bağ-Kur'dan yetim aylığı bağlanır mı?

SSK dan Dul Aylığı Alan Anneme Bağ-Kur dan Yetim Aylığı Bağlanır mı?

Annem 1978 yılında vefat eden babamdan yani eşinden dolayı ssk dan dul maaşı alıyor. Şimdi de 26.01.2011 yılında vefat eden bağ-kurlu dedemden dolayı yetim maaşı bağlandı.
Sorular;
1- Dedemden maaş alan başka hak sahibi de yok. Anneme % kaç oranında yetim maaşı bağlanması gerekir?
2- Annemin babamdan aldığı maaş 5510 sayılı Kanunun 34/b maddesindeki " kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış çocuklardan......."hükmü gereği kendine ait gelir olarak değerlendirilmeyip maaş oranının buna göre belirlenmesi gerekmezmi? çünkü bize %25 oranında maaş bağlandı ve annemin babamdan dolayı maaşı gerekçe gösteriliyor.
3- Ayrıca dedem vefat ettiğinde torba kanunda 01,01,2011 tarihinden geçerli emeklilere yapılan zam dikkate alınmışmıdır? Çünkü zam dedem öldüğünde yürürlüğe girmemişti.

Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kızlarının, her birine % 25'i, oranında aylık bağlanmaktadır. Bu oran sabit bir orandır. Kendi çalışmaları dolayısıyla gelir veya aylık almış olsaydı bu aylık hiç bağlanmazdı.

Aylıklar bağlandığı dönemdeki tüm zamları içine alacak şekilde hesaplanmaktadır. Şubat ödeme döneminden geçerli olarak hesaplanan bu aylık torba yasa çıkmadan önce Ocak ayında aylıklara TÜFE oranında yapılması beklenen artışla artırılmış, Mart döneminde çıkan ve yürürlüğü Ocaktan geçerli olan torba yasanın öngördüğü artışla TÜFE artışı arasında kalan farklar ise ödenmiştir.

Kaynak : SGK Rehberi
20 Eylül 2020'den önemli gündem başlıkları
Yunanistan'daki alçak manşetin altından o isimler çıktı
Salgında e-ihale 4 kat yükseldi
Meteoroloji uyardı: Sağanak yağış geliyor
Emekli promosyonunda büyük yarış
Belediye işçilerine TİS'den % 26 zam ve ikramiye çıktı!
Pandemide gripten korunmanın yolları
İşte Kuzey Marmara Otoyolu'nun güncel fiyat tablosu
Sondajda ambargoya 'yerli önlem'

Benzer Haberler