Anasayfa » GSS » Mağduriyet Yaşamamak İçin 6 Ay Zamanınız Var

Mağduriyet Yaşamamak İçin 6 Ay Zamanınız Var

Mağduriyet Yaşamamak İçin 6 Ay Zamanınız Var

Torba Yasa Gelir Testine Gitmeyenlere Fırsat Sunuyuyor

Tarih :
Mağduriyet Yaşamamak İçin 6 Ay Zamanınız Var

Torba yasa plan bütçe komisyonunda kabul edildi. Artık son aşamaya gelindi o da meclisten onay alması ve Cumhurbaşkanının onaylaması. Bu işlemlerin de en geç Temmuz sonunu bulacağı tahminleri yapılıyor. Torba yasanın en önemli maddelerinden biri de genel sağlık sigortası prim borçlarının yapılandırılması.

1/1/2012 tarihinden itibaren yürürlüğe giren zorunlu genel sağlık sigortası uygulamasında Devlet hedeflediği noktaya varamadı. Bunun birçok nedeni vardır. Yetkililerin oturup bunları teker teker analiz etmesi gerekir diye düşünüyoruz. Çünkü basını takip ettiğimizde vatandaşın bundan haberdar olmadığı gibi serzenişler var. Oysa şunu da biliyoruz ki Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri 1/1/2012 den beri genel sağlık sigortalıları ile ilgili istemeseler de hep Kamuoyunun gündemindeydiler.

1/1/2012 ile uygulamaya geçtiği günden itibaren SGK nın her uygulamasını eleştiren işine gelmediği durumlarda ise olayı kişiselleştirip SGK personeline köşelerinden hakaret etmeyi kendilerine görev bilmiş köşe yazarları hep gündemde tuttu bu konuyu.

O nedenle vatandaşın fazla haberi olmadığından ziyade şu an için ihtiyacı olmadığından pek ilgi göstermedi genel sağlık sigortası uygulamasına. Birde basının bu olayın hep olumsuz yönlerini ortaya koyma çabası iyiden iyiye vatandaşı bu uygulamadan soğutmuş ve uzaklaştırmış oldu.

Oysa bu uygulamanın çok güzel yönleri olduğunu düşünüyoruz. Düne kadar sağlık güvencesi olmayan kişiler sağlık yardımı alabilmek için iş takipçilerinin ağına düşüyor kendilerini bir yerlerde sigortalı gösteriyor veya başka yollara başvuruyorlardı. Şimdi ise her an sağlık yardımı alma hakkına mevcut. Yapacağınız tek şey gelir testi yaptırmanız ve gelir testi sonucuna göre primlerini ödemeniz. Eğer aileniz içinde kişi başına düşen geliri asgari ücretin 1/3 ten az ise sağlık yardımlarınızı devlet karşılıyor ve bir tek kuruş prim ödemeden sağlık yardımlarından yararlanabiliyorsunuz.

Ya da ailede kişi başına geliriniz asgari ücret ve altında çıkmış ise bugün itibariyle aylık 45 TL ödeyerek siz ve aile fertleriniz sağlık yardımlarından yararlanabiliyorsunuz. Yani 4-5 paket sigara fiyatına sağlık bedava. Bir yıl için ödeyeceğiniz tutar bile en fazla 550 Tl. bir yılda siz veya aile fertlerinin Allah göstermesin bir küçük rahatsızlığında hastanelere ödeyeceğiniz tutar bunun en az 5 kat fazlası olacaktır. Sizce bunun için değmez mi? Hem hiç kimseye muhtaç olmadan faydalanıyorsunuz.

Şimdi torba yasaya tekrar dönelim. Torba yasa hiç gelir testine gitmeyen vatandaşların 6 ay içerisinde gelir testine gitmesi durumunda çıkan sonucun 1/1/2012 tarihinden itibaren uygulanacağını öngörüyor. Yani daha önce Sosyal Güvenlik Kurumunca gelir testiniz olmadığından geliriniz asgari ücret olarak kabul edilmekte ve aylık 128 TL prim borcu oluşturulmakta yada tarafınıza tebligat gönderildiği halde gelir testine gitmemeniz durumunda ise geliriniz iki asgari ücret düzeyinde olduğu kabul edilerek aylık bugün itibariyle 257 TL prim borcu oluşturulmaktaydı. Şimdi ise gelir testine gitmeniz durumunda aile içindeki kişi başına düşen geliriniz asgari ücrete ve altında bir oranda çıkar ise bu borç aylık 42 TL ye düşecektir. Buda genel borcunuzun 1/6 sını yada 1/3 ünü ödeyeceğiniz anlamına gelmektedir.

Prim borcunu ödemeniz halinde ise artık sağlık yardımlarından yararlanma hakkına sahip olacak ayrıca özel yada üniversite hastanelerine de gidebileceksiniz.

Bu 6 aylık süre zarfında gelir testine gitmemeniz durumunda ise Sosyal Güvenlik Kurumunun mevcut uygulamalarına göre bundan sonra gelir testine gitmiş olunsa bile artık bu gelir testi sonucu eski dönemlere yansıtılmayacak ve o prim borcunu ödemek zorunda kalacaksınız.

Bu durum ile karşı karşıya kalmamak için bu güne kadar gelir testine gitmeyen vatandaşların yasada tanınan 6 aylık süre zarfında gelir testine gitmeleri çok büyük bir önem arz etmektedir.

Ayrıca vatandaşlarımızın zorunlu genel sağlık sigortası durumları ile ilgili olarak Sosyal Güvenlik Kurumu Sosyal Güvenlik Merkezlerinden yada www.sgk.gov.tr adresinden bilgilenmelerinin faydalı olacağını düşünüyoruz.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler