Anasayfa » GSS » GSS Borçlarının Faizlerini Silmek Çare Olacak mı?

GSS Borçlarının Faizlerini Silmek Çare Olacak mı?

GSS Borçlarının Faizlerini Silmek Çare Olacak mı?

Tarih :
GSS Borçlarının Faizlerini Silmek Çare Olacak mı?

SGK 1/1/2012 tarihinden itibaren zorunlu hale getirdiği GSS uygulaması ile kimlere borç çıkartmadı ki…

Gelir seviyesi tespitine gitmediler diye yiyecek ekmeğe muhtaç olan vatandaşlara bile bir sürü borç çıkarttılar.

Hem de hiçbir yasal dayanağı olmadan.

Düşünün bir kere, sosyal güvenlik reformu denilen 5510 sayılı yasada, aile içindeki geliri asgari ücretin üçte birinden az olduğu tespit edilen vatandaşların genel sağlık sigortası primleri devlet tarafından karşılanacak deniyor.

Peki SGK ne yapıyor?

SGK, 2012/2 sayılı genelgesinde, gelir seviyesi tespitine altı ay geçmeden giden ve geliri asgari ücretin üçte birinden (357 TL’den) az çıkan vatandaşlara yasanın dediği gibi yapıyor ve hiçbir borç çıkartmıyor. Eski adıyla yeşil kartlı, yeni adıyla 60/c sigortalısı sayıp, ücretsiz sağlık hizmeti veriyor.

Ne var ki gelir seviyesi tespitine altı ay geçtikten sonra giden vatandaşlara, aile içinde kişi başına düşen geliri 357 TL den az olduğu tespit edilse bile, gelir testine gittiği tarihe kadar senin aile içinde kişi başına düşen gelir miktarın 2142 TL den fazladır deyip, aylık 257 TL borç çıkartıyor.

Bir nevi vatandaşı cezalandırıyor.

Yani yasada hiçbir sorun yok aslında. Sorun tamamen SGK’nın çıkarttığı yasaya aykırı genelgesinde maalesef..

Hiç olacak şey mi, Allah aşkına söyleyin.

Yasada gelir tespiti için herhangi bir süre sınırlaması getirilmemişken, siz altı aylık bir süre sınırlaması getireceksiniz ve geliri 357 TL den az olduğu tespit edilen vatandaşlara sırf gelir tespitine altı ay geçtikten sonra gittiler diye gelir tespitine gittikleri tarihe kadar, sizin aile içindeki kişi başına düşen geliriniz 2142 TL den fazladır deyip bir sürü borç çıkartacaksınız, öyle mi?

Bu mudur doğru olan?

Hem de gelir tespiti sonucunda aile içinde kişi başına düşen geliri, bırakın 357 TL’yi 100 TL’nin altında çıksa bile.

Hani hane ziyaretleri yapacaktınız. Hani vatandaş gelmezse siz gidecektiniz, ne oldu.

Madem öyle, madem vatandaş gelir tespitine gelmiyor, o zaman siz gidin hane ziyareti yapın, öyle diyordunuz daha düne kadar.

Ne oldu şimdi?

Söyler misiniz lütfen, kaç tane eve hane ziyaretine gittiniz şimdiye kadar?

…

Bu vatandaşlara çıkartılan GSS borçlarının ana parasını dokunmadan, faizlerini silseniz ne olacak, silmeseniz ne olacak.

Hadi diyelim ki faizlerini sildiniz.

Sanıyor musunuz ki ana parasını ödeyecekler.

Elbetteki ödemeyecekler.

Ödeyemeyecekler çünkü.

…

Ödemedikleri durumda sanki bir şey mi olacak,

GSS borçlarını ödemediler diye icraya mı vereceksiniz?

Hayır.

Vatandaş, gelir testine gittiği tarihe kadar çıkarttığınız borçları ödemedi diye, ücretsiz verdiğiniz sağlık hizmetini borç ödeninceye kadar kesecek misiniz?

Yooo sağlık hizmetini de kesmeyeceksiniz.

Gelir testine gittiği tarihten sonra yeşil kartlı çıktığı için, daha önce 60/g liydi şimdi 60/c li oldu, statüsü değişti deyip sağlık hizmetini de veriyorsunuz.

Öyleyse, vatandaş bu borçları niye ödesin ki?

…

Allah akıl versin, fikir versin.

Hani geliri asgari ücretin üçte birinden fazla çıkan vatandaşlara ana parasını on iki ayda ödersen faizini silerim deselerdi anlardım belki. Prim borçlarını ödemeden sağlık hizmeti vermedikleri için vatandaşa bir kolaylık sağlıyorlar derdim.

Ama geliri asgari ücretin üçte birinden az çıkan vatandaşlara, gelir testine altı ay geçtikten sonra çıkartılan borçlara rağmen ücretsiz sağlık hizmeti veriyorsan ve bu burçların tahsili için kılını bile kıpırdatmıyorsan, değil 12 ay, ana parasını 1200 ayda ödeyebilirsin desen bile kimse ödemez,

…

Benden size tavsiye,

Gelin, en azından, geliri asgari ücretin üçte birinden az çıkmış vatandaşlara gelir testine altı ay geçtikten sonra gittiler diye çıkarttığınız, hiçbir yasal dayanağı olmayan bu borçların faizini de silin, ana parasını da silin.

Geliri asgari ücretin üçte birinden fazla çıkan vatandaşlar için de gelir testine bir aylık süre geçtikten sonra gittiler diye en üst seviyeden çıkarttığınız borçları önce gelir seviyelerine düşürün, ondan sonra da ana parasını 12 ayda ödersen faizini silerim deyin.

En azından hem yasaya uygun bir şeyler yapmış olursunuz, hem de ödenmeyecek paraların arkasından boş yere koşmazsınız.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler