Anasayfa » GSS » SGK'nın kaplıca desteğinden nasıl yararlanılır?

SGK'nın kaplıca desteğinden nasıl yararlanılır?

SGK'nın kaplıca desteğinden nasıl yararlanılır?

Tarih :
SGK'nın kaplıca desteğinden nasıl yararlanılır?

Kaplıcalar, doğal tedavi edici unsurların sağlık amaçlı kullanıldığı ve son yıllarda turizminin de yaygınlaştığı bir doğal kaynaktır. Mevsim sıcaklarıyla birlikte bu dönmelerde kaplıca mevsimi de açılmış oldu. Deniz suyunun daha tam olarak ısınmadığı bu günlerde kaplıca turizmi oldukça revaçta.

Kaplıcaların sağlıklı sularından faydalanalım derken kaplıca tedavilerinde Sosyal Güvenlik Kurumunun genel sağlık sigortalıları için herhangi bir parasal desteği var mıdır diye sizler için araştırdık.

Öncelikle yapmanız gerekenler:

1-Öncelikle kaplıca tedavisi için sağlık kurulu raporu almanız gerekecek. Bu raporda tanı, önerilen tedavi, seans ve gün sayısı bilgilerinin yer alması zorunlu.

2-Raporu daha önce almış iseniz bu raporun geçerlilik süresi 6 ay olup bu süre içinde tedaviniz başlamamış ise raporunuzu yenilemeniz gerekiyor.

3-Eğer aldığınız raporun süresi dolmamış ise kaplıca tedavisine başlamadan önce mutlaka hastanelerden birisinden sevk alınması gerekiyor. Sevk almadan gittiğinizde herhangi bir gideriniz de karşılanmıyor.

4- Tedavi gördüğünüz kaplıcanın mutlaka Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlı bir kaplıca olması gerekiyor. Ruhsatsız bir kaplıcaya gitmemeniz gerekiyor.

5- Eğer eşinizle birlikte gitmek isterseniz ayrı ayrı rapor alınması gerekiyor.

Kaplıca tedavisi için SGK ne kadar ödeme yapıyor?

Kaplıca tedavisi görmesi gerekli görülenlerin kaplıca tesisine gidiş ve dönüş yol gideri SGK tarafından karşılanıyor. Her gün için 1 adet kaplıca-banyo ücreti ödeniyor. Bu süre 1 kür =21 günden fazla olamıyor. Bu süreden fazla kalınmış ise fazla kalınan süreye ait herhangi bir ödeme yapılmıyor. Ayrıca hastalara her gün için gündelik ödemesi yapılıyor. Gündelik için SGK’nın ne kadar ödeme yaptığını araştırdığımızda 16,00 TL gibi bir ödeme yaptığı bilgisine ulaşıyoruz

Hastaların konaklama giderini SGK karşılanıyor mu?

Hastalara gündelik ödemesi yapıldığı için ayrıca konaklama giderini SGK ödemiyor. Hastalar yeme içme ve konaklama giderini bu ödenen 16,00 TL ile karşılamanız gerekiyor. Eğer aynı il sınırları içindeki bir kaplıca tesisinde tedavi görüyorsanız gündeliğiniz yarı yarıya düşüyor. Gündelik ödemesi hasta ile birlikte refakatçisi var ise (raporunda belirtilmiş olması şart) onun içinde ödeniyor.

Ayrıca SGK her halükarda ödeme yaparken en yakın kaplıca tesisini dikkate alıyor. Raporunuzda adı geçen kaplıcanın önemi yok. Bütün ödemeler en yakın kaplıca tesisi esas alınarak ödeniyor.

Devletten beklediğiniz harcırah ile kaplıca tedavisi göreceğinizi bekliyorsanız bütçenizi de iyi ayarlayın. Kaplıca turizminin ve devre mülklerin özendirildiği bu günlerde bunları da bilmeniz önemli. Yoksa kredi kartınızın da limiti yetmeyebilir.

Sağlığınıza kavuşmayı beklerken yeni sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz.

Bizden hatırlatması.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler