Anasayfa » GSS » 18 Yaşından Küçük Çocuklar Gss Primi Ödeyecek mi?

18 Yaşından Küçük Çocuklar Gss Primi Ödeyecek mi?

18 Yaşından Küçük Çocuklar Gss Primi Ödeyecek mi?

Tarih :
18 Yaşından Küçük Çocuklar Gss Primi Ödeyecek mi?

5510 sayılı Kanunun 67. Maddesine göre 18 yaşını doldurmamış olan çocuklar genel sağlık sigortası yardımlarından şartsız yararlanmaktadır. 18 yaşından küçük çocuğun genel sağlık sigortalısı olan anne-babası üzerinden sağlık yardımı alabilmesi için öğrenci olması gibi herhangi bir şart da aranmamaktadır.

Yönetmeliğe Göre 18 Yaşından Küçük Evliler GSS Primi Ödeyecek

18 Nisan 2014 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Genel Sağlık Sigortası Tescil, Prim ve Müstehaklık İşlemleri Yönetmeliğinin 6. Maddesinde, 18 yaşından küçük evli kişilerin, 8/12/2001 tarihli ve 4721 sayılı Medeni Kanuna göre reşit sayılacağı, Kanunda yer alan 18 yaş altı çocuklara ilişkin hükümlerin bunlar için uygulanmayacağı, bu kişilerin 60 ıncı maddenin durumlarına uygun diğer hükümleri kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılacağı belirtilmiştir.

Bu bağlamda, Kanuna göre şartsız sağlık yardımı alan 18 yaşından küçük çocuklar, eğer evli iseler 5510 sayılı Kanunun 18 yaşından küçüklere tanıdığı haklardan yararlanamayacaktır.

4721 sayılı Kanunun 11. Maddesinde erginliğin onsekiz yaşın doldurulmasıyla başlayacağı, evlenmenin ise kişiyi ergin kılacağı belirtilmiştir.

Medeni Kanunda yer alan hüküm, yönetmeliğe aktarılmış ve evli olan 18 yaşından küçükler ergin kabul edilerek “18 yaşını doldurmamış çocuklar” kapsamından çıkarılmıştır.

Evlenmeleri nedeniyle ergin kılınan 18 yaş altı çocuklar, ya zorunlu sigortalı olarak çalışacak ya da gelir testi yaptırıp gelir durumlarına göre prim ödeyerek sağlık yardımı alabilecektir.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler