Araç Sahiplerinin Olmazsa Olmazı Zorunlu Trafik Sigortasının Detayları

Araç Sahiplerinin Olmazsa Olmazı Zorunlu Trafik Sigortasının Detayları

Tarih :
Araç Sahiplerinin Olmazsa Olmazı Zorunlu Trafik Sigortasının Detayları

Zorunlu trafik sigortası, araç sahibi kişilerin yasal yükümlülükleri arasında yer alır. Olası bir kaza durumunda, diğer şahıslara verilen maddi zararı üstlenir. Motosiklet, kamyon ve otomobil gibi karayolu araçlarını kapsayan trafik sigortasının genel şartları, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca belirlenir. Bu sigortayı yaptıran araçların trafiğe çıkmasına ve muayene işlemi yaptırmasına izin verilir.

Zorunlu Trafik Sigortasının Genel Şartları

Yasal olarak belirlenen zorunlu trafik sigortası şartları, karşı tarafın sağlık masraflarını karşılamak üzere tasarlanır. Kişi ve kaza başı ölüm ve tedavi giderleri gibi maddi tutarları kapsar. Teminat ve limitler aynı olup fiyat ve ödeme seçenekleri sigorta şirketlerine göre değişir. Zorunlu trafik sigortası, olası bir kaza durumunda; karşı taraftaki aracın maddi hasarı, bireylerin sağlık giderleri, sakatlanma ve ölüm sonucu meydana gelen tedavi ve diğer giderlerde kullanılır. Masraflar poliçeye göre şirket tarafından ödenir. Karşı tarafın hasarını ödemenize destek olan bu sigorta türü, maddi ve manevi teminat sağlar.

Zorunlu Trafik Sigortasının Kapsamı ve İçeriği

Zorunlu trafik sigortası poliçesinde bulunan limit ve teminatlar arasında yaralılara yapılacak ilk yardım hizmetleri, muayeneler, tedaviler ve ilaçlar bulunur. Bu sigortanın karşıladığı diğer masrafları ise aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür;

Bir trafik kazası sonrasında karşı tarafın maddi zararı,

Dükkan ve ev gibi üçüncü kişilere ait mallara verilen maddi hasar,

Kamuya ait mallara istemeden verilen zararın karşılığı,

Karşı araçta bulunan hastane masrafları,

Vefat eden kişilerin defin işlemleri ve onlara bakmakla yükümlü olan kişilerin masrafları,

Çalışamaz hale gelen kişilerin giderleri,

Kusurlu olmayan kişilerin avukatlık ücretleridir.

Ayrıca trafik sigortası poliçenizin teminatını dilerseniz artırabilirsiniz. Ek teminatlar arasında, araç bakımı hizmeti ve kaza sonrası taksi ve yol yardımı / çekici gibi hizmetler bulunur.

Zorunlu Trafik Sigortası Yapılmazsa Ne Olur?

Araç sahiplerinin yaptırması ve düzenli olarak takip etmesi zorunlu olan bu sigortanın sona ermeden yenilenmesi gerekir. Aksi takdirde, zorunlu trafik sigortası yaptırmayan araçlar trafikten men edilerek cezalandırılır. Men edilme süreci, trafik şubeye götürülen araçların görevli memurlara haber verilmesiyle başlar.

Sonrasında, istenen belgeler teslim edilip belli bir para cezası ödenir. Aynı zamanda, araç sahipleri aracın otoparkta kaldığı her gün için ücret vermesi gerekir. Sigortasını yaptırmayan kişiler, kaza yapması durumunda indirim imkânını kaybeder. Geciken her ay için %5 oranında ceza verilip sigortanın düzenli yaptırılması için teşvik edilir. Zorunlu trafik sigortası sorgulaması E-devlet üzerinden yapılarak kolay bir şekilde takip edilir.

Trafik Sigortası Hesaplama Aşamasında Öne Çıkan Unsurlar

Trafik sigortası hesaplaması sırasında, pek çok önemli faktör rol oynar. Zorunlu trafik sigortası yapılma aşamasında şu kriterler öne çıkar;

Aracın markası, modeli ve donanımı gibi teknik özellikler,

Aracın yaşı,

Aracın büyüklüğü,

Taşıtın kilometresi,

Sürücünün yaşı ve cinsiyeti,

Araç sahibinin mesleği,

Yaşanılan şehir veya aracın plaka numarası,

Hasar geçmişi.

Bu unsurlar dikkate alınarak sigorta yaptırılıp aracınızı, kendinizi ve trafikte bulunan diğer kişileri güvenceye alabilirsiniz. Şirket seçimi, poliçe detayları, indirim oranları ve sigorta içeriğine dikkat ederek yaptırabilirsiniz.

En Uygun Trafik Sigortası Teklifi Sigortayeri'nden Alınır!

Zorunlu trafik sigortası teklif alıp karar verebileceğiniz bir süreçtir. Kusurlu olan araç sahibinin maddi sorumluluklarından kurtulmasını sağlar. Karşı tarafın aracında meydana gelen hasarlar, kusurlu sürücünün sigortası sayesinde sorunsuz bir şekilde karşılanır. Üçüncü şahısların maddi ve manevi hasarı sigorta tarafından karşılanıp sürücüye kolaylık sağlanır.

Sigortayeri Türkiye'nin lider sigorta şirketleri ile çalışır; size geniş fiyat aralıkları ile farklı teklifler sunar. Sigortayeri ile sigorta şirketlerinin trafik sigortası fiyatlarını karşılaştırıp aracınıza en uygun alternatifi değerlendirebilirsiniz. Trafik sigortası ile kendinizi güvence altına alabilirsiniz

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler