Anasayfa » Medya Haberleri » TL ve ruble ile kazan kazan: Putin’le ruble üzerinde anlaştık

TL ve ruble ile kazan kazan: Putin’le ruble üzerinde anlaştık

TL ve ruble ile kazan kazan: Putin’le ruble üzerinde anlaştık

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmesinde, ticarette doları bypass edecek ve kur baskısını azaltacak bir anlaşmaya da varıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Soçi ziyaretinin bir güzel tarafı da şu oldu: Putin ile ruble üzerinde mutabık kaldık. Ruble ile alışverişlerimizi yapacağımız için mali olarak Rusya ve Türkiye’ye inşallah kazandıracak” dedi.

Tarih :
TL ve ruble ile kazan kazan: Putin’le ruble üzerinde anlaştık

Erdoğan “İkili görüşmemizde ticari ve ekonomik iş birliğimizin daha da geliştirilmesi üzerinde etraflıca fikir alışverişinde bulunduk. Ticarette hedefimizi daha önce 100 milyar dolar olarak ifade etmiştik. Bu doğrultuda enerji başta olmak üzere, ticaret, turizm ve tarım gibi alanlarda iş birliğimizi geliştirmek istiyoruz. İkili ticaret hacmimizin daha dengeli bir zemine kavuşmasını temin etmek noktasında kararlıyız.

Ekonomik ve ticari ilişiklerimize dair yol haritası mahiyetinde bir mutabakat zaptı da Soçi’de Ticaret Bakanımız ile Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak tarafından imzalandı” dedi.

HEM RUSYA HEM TÜRKİYE KAZANACAK

“Tabii bu Soçi ziyaretinin bir güzel tarafı da şu oldu; Sayın Putin’le ruble üzerinde mutabık kaldık. Ruble noktasında bu alışverişlerimizi yapacağımız için o da tabii Türkiye-Rusya arasında mali noktada ayrı bir güç kaynağı olarak Rusya’ya ve Türkiye’ye inşallah kazandıracak.

Bir de Rusya’nın Mir kartı var. Şu anda bizim beş bankamız bunun üzerinden çalışmalarını sürdürüyor. Burada da çok ciddi gelişmeler var. Bu da tabii Rusya’dan gelen turistleri çok çok rahatlatan bir süreç. Onlarla alışverişini, otel ödemelerini yapabiliyorlar. Bu da tabi hem onlar için hem bizim için çok çok rahatlatıcı bir sistem. Bu ziyaretimizde Rusya Merkez Bankası Başkanı ile bizim Merkez Bankası Başkanı’mız da görüşmelerini yaptılar.”

 

Kaynak : Yeni Şafak

Benzer Haberler